V Jerevanu je klid. Demonstranti poslechli výzvu Pašinjana a ukončili protesty | info.cz

Články odjinud

V Jerevanu je klid. Demonstranti poslechli výzvu Pašinjana a ukončili protesty

Demonstranti v Arménii, kteří v uplynulých dnech ochromili život v Jerevanu a způsobili pád arménského premiéra, dříve dlouholetého prezidenta Serže Sargsjana, uposlechli výzvy opozičního předáka Nikola Pašinjana k ukončení protestů.

Pašijan vyzval k ukončení protestů po středečním ústupku vládní Republikánské strany, který mu otevřel cestu ke zvolení premiérem na zasedání parlamentu 8. května. „Život v Jerevanu a dalších oblastech Arménie se po Pašinjanově výzvě dnes vrátil k normálu. Všechny výpadovky jsou otevřené, funguje železnice, hraniční přechody a celnice," vylíčil zpravodaj ruské agentury. "Od jitra se mladí lidé připojili ke komunálním pracovníkům a čistili ulice a náměstí po středeční demonstraci,“ dodal.

V hlavním městě dnes zasedá parlament. K poslední schůzi se sešla také vláda, které úřadující premiér Karen Karapetjan poděkoval za práci „v zajímavém období“.

Politická krize v Arménii vypukla v polovině dubna, kdy začaly protesty proti Sargsjanově snaze uchovat si moc. Sargsjan byl deset let prezidentem a před přestupem do premiérského křesla nechal změnit ústavu, aby výkonnou moc přenesl z rukou šéfa státu na šéfa vlády. Sargsjan byl zvolen šéfem vlády 17. dubna, ale odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan, pokládaný za prozápadního, liberálního politika.

Pašinjan má zatím podporu tří opozičních stran se 47 poslanci, ale ke zvolení premiérem potřebuje nejméně 53 z celkem 105 hlasů. Ty se mu 1. května při první volbě zajistit nepodařilo.

Vzápětí protesty propukly s ještě větší silou. Republikánská strana, která dosud ovládala arménskou politickou scénu a má v parlamentu většinu, proto ustoupila. Slíbila, že pokud se příští týden Pašinjan zaručí podporou aspoň třetiny ze 105 poslanců, budou pro něj hlasovat i republikáni, kteří mají ve sněmovně 58 zákonodárců. Hlasovat se bude v úterý.

Toto ujednání potvrdil šéf poslaneckého klubu vládní strany po schůzce s Pašinjanem. "Oznámili jsme, že Republikánská strana nenavrhne vlastního kandidáta na premiéra. Podpoříme kandidáta s podporou třetiny poslanců, ať už Pašinjana, anebo někoho jiného. A 8. května bude mít Arménie premiéra," řekl Vagram Bagdasarjan agentuře Reuters.

Pašinjan má již zaručenu podporu třetiny poslanců 35 podpisy, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na Pašinjanova poradce Ararata Mirzojana, podle kterého má být opozičníkova kandidatura na premiéra oficiálně předložena dnes či v pátek.

Prezident Armen Sarkisjan již poblahopřál všem politickým silám k dosažení národní svornosti, která má vyústit ve zvolení nového šéfa vlády. „Náš lid v osudovém okamžiku opět předvedl, že je s to semknout se a přijmout rozhodnutí v prospěch národa,“ uvedl šéf státu a ocenil klíčovou roli mládeže v událostech posledních dnů.

Ruský list Kommersant dění v Arménii překřtil na „šašlikovou revoluci“ - podle rožněného masa, kterým demonstranti ve středu večer oslavovali své vítězství v „protestu připomínajícím festival“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud