Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Londýně opět útočil dobře známý islamista. Účinkoval v dokumentu, zpravodajci ho neuhlídali

V Londýně opět útočil dobře známý islamista. Účinkoval v dokumentu, zpravodajci ho neuhlídali

Za bílého dne rozvinul v jednom z britských parků společně s několika kumpány vlajku Islámského státu a začal se k ní modlit. Když chtěli přivolaní policisté zjednat pořádek, pustil se s nimi do zuřivé hádky. To všechno je zachyceno v dokumentárním pořadu britské stanice Channel 4 Džihádista od vedle. Přesto však terorista, který byl svým přátelům známý pod zkratkou Abz, dokázal na britské zpravodajce vyzrát a v sobotu povraždit sedm lidí. 

Jen těžko uvěřitelný příběh. Jak informuje deník Daily Mail, strůjce londýnského útoku Abz byl jedním z vystupujících v pořadu „Džihádisté od vedle“ stanice Channel 4. Nepochopitelné selhání zpravodajců pak jen podtrhuje fakt, že Abz měl v místím parku radikalizovat místní mládež. Zpravodajské služby tak o něm musely mít téměř perfektní informace, přesto jejich síti uniknul, tvrdí deník Daily Mail.

Daily Mail dodal, že jeden z jeho přátel ho dokonce nahlásil na protiteroristickou linku poté, co Abz vykazoval značné známky radikalizace. Přestože se jevil jako domácký typ se ženou a dvěma dětmi, získal extremistické názory, údajně sledováním islamistických videí na serveru YouTube.

Přestože složky britského záchranného systému si při hodnocení reakce na útok vysloužily jedničku – záchranáři byli na místě za šest minut, policisté teroristy zneškodnili za osm minut – zpravodajské služby si tuto minelu za rámeček nejspíše nedají.

Tři muži včetně Abz – Daily Mail na žádost policie neuvádí jeho plné jméno – v sobotu pomocí dodávky a dlouhých nožů zavraždili v okolí mostu London Bridge sedm lidí a další desítky zranili. „To je za Alláha,“ vykřikovali.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1