Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V márnici leží skutečně Kimův bratr, potvrdily testy DNA. Vzorek experti mají od syna, který se skrývá

V márnici leží skutečně Kimův bratr, potvrdily testy DNA. Vzorek experti mají od syna, který se skrývá

Malajsie potvrdila identitu zavražděného bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na základě vzorků DNA získaných od syna oběti. Oznámil to malajsijský vicepremiér. Ze zosnování vraždy Kim Čong-nama, který byl usmrcen 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, jsou podezřelé severokorejské tajné služby.

Zavražděný měl u sebe pas se jménem Kim Čchol. Krátce po vraždě ale malajsijští vládní činitelé uvedli, že ve skutečnosti šlo o bratra severokorejského diktátora. Minulý týden malajsijská policie tuto skutečnost oficiálně potvrdila. Neuvedla však, jakým způsobem byla ověřena totožnost mrtvého, který žil v dobrovolném exilu v Macau.

Vicepremiér Hamidi podle zahraničních médií uvedl, že k ověření totožnosti byl minulý týden použit vzorek DNA syna zavražděného. „Vyšetřovatelé potvrdili, že zavražděným je Kim Čong-nam, a to na základě vzorku získaného od jeho dítěte,“ prohlásil místopředseda malajsijské vlády.

Podle malajsijských vyšetřovatelů vraždu spáchaly dvě ženy, které Kimovi na obličej nastříkaly bojový nervový plyn VX. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá. Nepotvrdila zatím ani to, že mrtvým je bratr prezidenta Kim Čong-una, požaduje ale vydání těla mrtvého. Malajsijské úřady sdělily, že tělo vydají pouze příbuzným.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1