Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V mé zprávě je až 90 procent přesných věcí, tvrdí agent, který sbíral lechtivé ruské kompro na Trumpa

V mé zprávě je až 90 procent přesných věcí, tvrdí agent, který sbíral lechtivé ruské kompro na Trumpa

Bývalý agent britské zpravodajské služby MI6 Christopher Steele tvrdí, že jeho zpráva o napojení Donalda Trumpa na Rusko je z valné většiny přesná. Prohlásil to v nové knize britského novináře Luka Hardinga Koluze: Jak Rusko pomohlo Donaldu Trumpovi vyhrát. Podle Steela je pravdivých 70­–90 procent informací.

Kniha popisuje Steelovu kariéru od dob, kdy začínal jako tajný špión MI6 v Moskvě. Vypráví i o tom, jak Steele vyšetřoval atentát na bývalého agenta FSB Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 v Londýně po otravě radioaktivním poloniem.

Mezi lety 2014–2016 napsal Steele pro privátní klienty více než sto zpráv o Rusku a Ukrajině. Sdílel je i se státním sektorem. Prošly pod rukama ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu i jeho náměstkyni Victorii Nulandové, která byla zodpovědná za americkou reakci na anexi Krymu a válku na východě Ukrajiny.

Šokující míra Trumpovy spolupráce

Zdroje, které využíval, byly ty samé, jaké použil i pro zpracování materiálů o Trumpových stycích s Rusy. V třaskavé zprávě upozornil, že Rusové shromáždili na Trumpa kompromitující materiály, podle kterých si měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli.

Trump taková obvinění popřel. Označil je za vymyšlené informace neúspěšného agenta. „Zabývám se touto zemí 30 let. Proč bych si ty věci vymýšlel,“ cituje Harding Steela. Utajené schůzky s Rusy Trumpův štáb skutečně podnikal. K jedné se přiznal prezidentův syn Donald junior, k dalším zase zahraničněpolitický poradce George Papadopoulos.

„Pro kohokoli, kdo to čte, je to zkušenost, která mu změní život,“ měl Steele říct podle Hardinga přátelům. Chtěl tak zdůraznit, jak ho šokovala míra Trumpovy spolupráce s Ruskem.

Radioaktivní horký brambor

Steele je vzhledem ke svým zkušenostem a předchozí práci člověkem s vysokou reputací. Té pomohlo, když publikoval své vyšetřování skandálu v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA. Jeho informace pomohly americkým úřadům k zatčení sedmi činitelů FIFA. Díky tomu stoupl na ceně i u amerických zpravodajských služeb a FBI.

Steela si na sběr informací o Trumpovi v září 2015 najala firma Fusion GPS na žádost republikánských oponentů budoucího prezidenta. V následujícím roce ho kontaktovala právě FBI. S ní však zhruba měsíc před volbami spolupráci ukončil.

Podle Steelovy výpovědi ho Federální úřad pro vyšetřování žádal, aby své informace nezveřejňoval před halsováním. Poté s ním přestaly komunikovat i jeho kontakty uvnitř FBI. Na to konto řekl Steele přátelům, že mu bylo jasné, že je jeho zpráva radioaktivním horkým bramborem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744