V Mosulu trpí pod nadvládou Islámského státu 100 tisíc lidí. Nemají co jíst a pít a teroristé z nich udělali živé štíty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Mosulu trpí pod nadvládou Islámského státu 100 tisíc lidí. Nemají co jíst a pít a teroristé z nich udělali živé štíty

V Mosulu trpí pod nadvládou Islámského státu 100 tisíc lidí. Nemají co jíst a pít a teroristé z nich udělali živé štíty

Víc než 100 tisíc civilistů je stále uvězněno v části iráckého Mosulu, kterou mají pod kontrolou bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) a kterou se s podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy snaží dobýt zpět od islamistů irácká armáda. Lidé nemají co pít, ani jíst a podmínky se stále zhoršují. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

„Civilisté ve Starém městě jsou zadržováni jako lidské štíty,“ řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo.

Mosulské Staré město, které má pod kontrolou IS, obléhá irácká armáda. „Nemají skoro žádné jídlo, vodu, elektřinu či palivo. Životní podmínky civilistů se neustále zhoršují. Žijí v naprosté chudobě a panice, zatímco se všude kolem nich bojuje,“ dodal Geddo.

Operace s cílem dobýt zpět Mosul, baštu IS v Iráku, byla zahájena v říjnu 2016. Pozemní a vzdušnou podporu irácké armádě poskytuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V lednu se iráckým silám podařilo dobýt východní Mosul a o měsíc později byla zahájena ofenziva na západní Mosul, kde se nachází i Staré město.

„Staré město je spletitým labyrintem uliček, kde se bude bojovat na zemi. Vojáci tak budou muset přecházet od domu k domu,“ řekl Geddo. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200 000 lidí, jejich počet ale klesl, vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.

Pád Mosulu by znamenal konec takzvaného chalífátu v Iráku. Chalífát v částech Iráku a Sýrie před třemi lety před mešitou v mosulském Starém městě vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, o jehož zabití při ruských náletech se v současné chvíli spekuluje.

Od počátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 730 000 civilistů, což je více než třetina původní populace města.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky SDF zatím v Sýrii s podporou Spojených států obléhají město Rakka, poslední významnou baštu IS v Sýrii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.