Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Mosulu trpí pod nadvládou Islámského státu 100 tisíc lidí. Nemají co jíst a pít a teroristé z nich udělali živé štíty

V Mosulu trpí pod nadvládou Islámského státu 100 tisíc lidí. Nemají co jíst a pít a teroristé z nich udělali živé štíty

Víc než 100 tisíc civilistů je stále uvězněno v části iráckého Mosulu, kterou mají pod kontrolou bojovníci takzvaného Islámského státu (IS) a kterou se s podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy snaží dobýt zpět od islamistů irácká armáda. Lidé nemají co pít, ani jíst a podmínky se stále zhoršují. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

„Civilisté ve Starém městě jsou zadržováni jako lidské štíty,“ řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo.

Mosulské Staré město, které má pod kontrolou IS, obléhá irácká armáda. „Nemají skoro žádné jídlo, vodu, elektřinu či palivo. Životní podmínky civilistů se neustále zhoršují. Žijí v naprosté chudobě a panice, zatímco se všude kolem nich bojuje,“ dodal Geddo.

Operace s cílem dobýt zpět Mosul, baštu IS v Iráku, byla zahájena v říjnu 2016. Pozemní a vzdušnou podporu irácké armádě poskytuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V lednu se iráckým silám podařilo dobýt východní Mosul a o měsíc později byla zahájena ofenziva na západní Mosul, kde se nachází i Staré město.

„Staré město je spletitým labyrintem uliček, kde se bude bojovat na zemi. Vojáci tak budou muset přecházet od domu k domu,“ řekl Geddo. Podle květnových odhadů bylo v IS ovládané části Mosulu uvězněno zhruba 200 000 lidí, jejich počet ale klesl, vzhledem k tomu, že irácká armáda postoupila hlouběji do města.

Pád Mosulu by znamenal konec takzvaného chalífátu v Iráku. Chalífát v částech Iráku a Sýrie před třemi lety před mešitou v mosulském Starém městě vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, o jehož zabití při ruských náletech se v současné chvíli spekuluje.

Od počátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 730 000 civilistů, což je více než třetina původní populace města.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky SDF zatím v Sýrii s podporou Spojených států obléhají město Rakka, poslední významnou baštu IS v Sýrii.