Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V německé armádě šikanovali nováčky. Došlo údajně i na sadistické sexuální praktiky

V německé armádě šikanovali nováčky. Došlo údajně i  na sadistické sexuální praktiky

Německá armáda má problém. V elitním výcvikovém středisku na jihu země nadřízení sexuálně zneužívali nováčky. Kvůli útokům muselo odejít už sedm vojáků, německá ministryně vnitra ale tvrdí, že se jednalo o ojedinělý problém a za většinu členů armády by „dala ruku do ohně“.

Podle prvotních zpráv se útoky uskutečnily v loňském roce v kasárnách v jihoněmeckém Pfullendorfu. Šlo prý dokonce i o sadistické sexuální praktiky. Nováčci se údajně museli před ostatními svlékat, zatímco je velitelé Bundeswehru filmovali. Také rekruty nutili, aby si bezdůvodně do řitního otvoru přede všemi vkládali různé předměty, i toto „cvičení“ vojáci nahrávali. Na záznamech je také vidět, jak jsou rekruti přivázaní k židlím, mají pytle na hlavách a ostatní je stříkají hadicemi.

Vyšetřování podezřelých výcvikových metod začalo poté, co v loňském říjnu na zneužívání upozornila jedna z poručnic přímo ministerstvo obrany. Už se dál údajně nemohla dívat na to, jak její kolegové nováčky týrají.

Německá ministryně obrany Uršula von der Leyenová apelovala na příslušné úřady, aby podobným obviněním věnovaly dostatečnou pozornost. „Dodané důkazy dokládají morální i kulturní selhání nadřízených. Za většinu vojáků bych ale dala ruku do ohně,“ tvrdí ministryně. Podobné situace podle ní často začínají nevinným vtipkováním, ale mohou se vyvinout ve vážné napadání.

Nejvyšší představitel německé armády generál Volker Wieker se nyní chystá na návštěvu kasáren, kde bude za zavřenými dveřmi jednat s veliteli, od kterých chce slyšet, jak mohli dopustit podobný skandál.

Kauza jistě nezapůsobí dobře ani na zájemce o vojenskou službu. Ta je v Německu od roku 2011 nepovinná a podle dat z loňského srpna stovky vojáků zažádaly o propuštění z armády. Ministryně von der Leyenová chce ale podle svých tvrzení zájem o službu v armádě zvýšit, zvlášť proto, že Německo hraje důležitou roli v globálním boji proti terorismu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744