Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Německu o víkendu začnou rozhovory o nové vládě. Mají být rychlé a věcné, slibují Merkelová a Schulz

V Německu o víkendu začnou rozhovory o nové vládě. Mají být rychlé a věcné, slibují Merkelová a Schulz

V Německu v neděli začnou předběžné rozhovory mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD) o nové vládě. Podle představ předsedů CDU a SPD - Angely Merkelové a Martina Schulze - mají být rychlé, věcné a důvěrné. Jestli se tato očekávání podaří naplnit, je ale nejisté.

Sestavení vlády ve spolkové republice ještě nikdy netrvalo tak dlouho jako po loňských zářijových volbách. Když už se v listopadu zdálo, že země poprvé směřuje ke koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, rozhodla se FDP rozhovory o vládě ukončit. Předčasné volby se tehdy zdály být nevyhnutelné.

V tu chvíli ale klíčovou roli sehrál prezident Frank-Walter Steinmeier, který parlamentní strany vyzval k dalšímu jednání. Apel na zodpovědnost politiků se týkal především jeho dlouholetých kolegů ze sociální demokracie, která se původně po volebním propadu rozhodla k odchodu do opozice. Výzva Steinmeiera i vědomí složité politické situace, kterou by ani nové volby nemusely příliš změnit, postupně SPD vedly k obratu a ochotě o vládě alespoň jednat.

Takzvané sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu jednání, tak začnou téměř tři a půl měsíce po parlamentních volbách. Jakoby dosavadní vládní strany chtěly alespoň částečně dohnat časovou ztrátu, domluvily se, že sondovací rozhovory skončí už do příštího čtvrtku nebo pátku.

Vedle rychlosti nemá jednáním chybět ani atribut věcnosti. Celkem 39 vyjednavačů - po 13 z každé z trojice stran - nejprve zasedne společně, ale posléze mají v menších pracovních skupinách pečlivě probrat 14 tematických oblastí, které si strany stanovily. Merkelová a Schulz chtějí dosáhnout také toho, aby z rozhovorů neunikaly žádné informace. Žádný z vyjednavačů proto až do konce sondovacích debat, které podle SPD mohou vyústit také v podporu menšinové vlády CDU/CSU, nemá dávat rozhovory médiím nebo vystupovat v televizních diskuzích. Tabu mají být i tweety o aktuálním stavu vyjednávání.

Že by se únikům informací podařilo zcela zabránit, je ale nepravděpodobné, i proto, že je politici nezřídka používají cíleně, aby tak ovlivnili vyjednávání ve svůj prospěch. Také o věcnosti části vyjednavačů mohou panovat pochybnosti, zvláště po mediálních přestřelkách některých politiků CSU a SPD z uplynulých dnů.

Šéf poslanců bavorské CSU Alexander Dobrindt například sociálním demokratům vzkázal, že by neměli vytahovat prastará socialistická témata. Nemohou podle něj počítat s tím, že kompletně prosadí své požadavky. Místopředseda SPD Ralf Stegner zase v reakci řekl, že sociálním demokratům jsou takováto vyjádření CSU úplně ukradená.

Programově se největší problémy dají očekávat v daňové nebo zdravotnické oblasti a také v otázce migrační politiky. Tam se už dopředu rýsuje hned několik sporů, které se týkají například horní hranice pro příjem uprchlíků, věkových testů pro mladistvé běžence nebo slučování rodin osob s doplňkovou ochranou.

Pokud se politikům tyto a další neshody podaří překlenout, bude 21. ledna sjezd SPD rozhodovat o tom, zda strana zahájí i konkrétní koaliční rozhovory. Jejich výsledek by pak schvalovaly stranické sjezdy CDU a CSU a také vnitrostranické referendum SPD. Hlasování sociálních demokratů, jehož výsledek je velmi nejistý, může trvat dva až tři týdny, a proto se nepočítá s tím, že by nová německá vláda vznikla dříve než v druhé polovině března.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1