V Německu poprvé po deseti letech vzrostla kriminalita. Můžou za to cizinci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Německu poprvé po deseti letech vzrostla kriminalita. Můžou za to cizinci

V Německu poprvé po deseti letech vzrostla kriminalita. Můžou za to cizinci

Migrace rozdělila Německo. Na jedné straně stojí tolerantní část populace, která tvrdí, že k obavám není důvod. Na té druhé zneklidnění lidé, kteří se obávají útoků ze strany běženců. Jaká je ale skutečná situace, jak ji zachytily policejní statistiky?

Německý ministr vnitra Thomas de Mazière sice představí souhrnné statistiky kriminalistů oficiálně v pondělí, německá média je ale mají k dispozici v předstihu. Deník Die Zeit oslovil zástupce policie ve všech šestnácti spolkových zemích s doplňujícími dotazy. Na jejich základě se podařilo vypracovat komplexní materiál, který představuje několik trendů, které dominují kriminalitě v zemi.

Zajímavé je už zjištění, že se občané Spolkové republiky, ale také zástupci dalších etnik a náboženských směrů žijící v zemi, mnohem častěji obracejí s oznámením na policii v okamžiku, kdy podezírají ze spáchání trestného činu cizince. U německého pachatele je tak teoreticky mnohem větší šance, že mu prohřešek proti zákonu projde. Statistiky kriminální policie toho ale o zločinu v souvislosti s cizinci říkají mnohem víc.

Předně z nich vyplývá, že kriminalita v zemi poprvé od roku 2007 stoupla, a to v souvislosti s trestnou činností, které se dopustili občané jiného státu. Čtrnáct ze šestnácti spolkových zemí potvrdilo, že pokud by do průzkumu nebyly zahrnuty zločiny, z jejichž spáchání je podezřelý cizinec, pak by pokračoval sestupný trend, nebo by kriminalita stagnovala.

Jen v rámci Bavorska celkově vzrostl počet všech násilných trestných činů za rok 2016 o 9,8 %, počet cizinců, kteří takový přečin spáchali nebo jsou z něj podezřelí, pak vzrostl o 93 %. Pětina všech osob, které v Bavorsku policie zadržela v souvislosti s násilnou trestnou činností, pocházela ze zahraničí. Ačkoliv tak cizinci tvoří jen asi 0,5 až 2,5 % obyvatelstva země, na trestné činnosti se podílejí deseti procenty.

Syřané, Iráčané a Afghánci tvoří dohromady téměř polovinu všech příchozích migrantů v Německu, takže se v absolutních číslech mapujících zločin vyskytují často. Pokud se ale trestná činnost rozpočítá procentuálně, právě občané těchto tří států patří mezi méně časté pachatele trestných činů než příchozí z jiných zemí. Mezi nejčastější pachatele podle tohoto měřítka patří občané států jižně od Sahary nebo naopak ze severoafrické oblasti Magrebu.

Násilných trestných činů se dopouštějí nebo jsou z nich důvodně podezřelí nejčastěji mladí muži do třiceti let. Souvislost se jasně nabízí – právě oni byli nejsilněji zastoupeni mezi běženci, kteří podali v roce 2015 žádost o azyl v Německu. Plavbu přes Středozemní moře volí častěji mladí lidé, mezi muži do třicítky jsou tak opět silně zastoupeni obyvatelé Magrebu a subsaharské Afriky. Starší lidé, rodiny a ženy naopak častěji volí takzvanou Balkánskou trasu, která se ale uzavřela.

Nejčastějšími oběťmi násilné trestné činnosti páchané migranty pak bývají opět sami uprchlíci, což koresponduje se zjištěním, že se nejvíce takových prohřešků odehrává v utečeneckých táborech nebo jejich bezprostředním okolí. V Bádensku-Württembersku byli cílem útoku ze strany jiných migrantů právě běženci v 87 % případů, v Hesensku tomu tak bylo v 70 % a v Bavorsku v téměř 65 % násilných trestných činů.

Také tyto údaje jsou snadno vysvětlitelné. V uprchlických zařízeních jsou společně umístěni příslušníci nejrůznějších států, etnik a náboženských skupin. Nucené soužití na jednom místě pak vede k vzrůstu násilných činů mezi migranty samotnými.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.