Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Německu propustili pravicového extremistu, který opatřil zbraň teroristům z NSU

V Německu propustili pravicového extremistu, který opatřil zbraň teroristům z NSU

V Německu dnes z vazby propustili Ralfa Wohllebena, kterého soud před týdnem shledal vinným z napomáhání k vraždě, a uložil mu proto desetiletý trest. Wohlleben opatřil neonacistické skupině Národněsocialistické podzemí (NSU) zbraň československé výroby, se kterou teroristé následně vraždili. Ve vazební věznici pravicový extremista strávil téměř sedm let, a odpykal si tak už dvě třetiny trestu, po kterých je možné požádat o propuštění.

Třiačtyřicetiletý Wohlleben opustil věznici Stadelheim v Mnichově dnes ráno, potvrdila agentuře DPA mluvčí nápravného zařízení. Ve vyšetřovací vazbě strávil šest let a osm měsíců.

Minulou středu byl bývalý funkcionář krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Wohlleben v rámci procesu s jedinou přeživší členkou teroristické skupiny NSU Beatou Zschäpeovou odsouzen k desetiletému vězení. Soud jej usvědčil z napomáhání k vraždě.

Rozsudek nicméně kvůli žádosti Wohllebenových obhájců o přezkum u Spolkového soudního dvora ještě nenabyl platnosti. Podle mnichovského soudu ale už nehrozí nebezpečí, že by se odsouzený chtěl vyhnout odpykání trestu útěkem, protože má stejně již jeho dvě třetiny za sebou. Po dvou třetinách trestu si může odsouzený požádat o prominutí jeho zbytku, podle německých médií by Wohllebenovi vzhledem k jeho chování ve vazbě soud vyhověl. Za mříže se tak pravděpodobně na zbylé tři roky a čtyři měsíce již nevrátí.

Teroristické skupině NSU, která kromě bombových útoků a přepadení bank zavraždila i deset lidí, opatřil Wohlleben zbraň. Jednalo se o pistoli vzor 82, která byla v někdejším Československu vyráběna pro armádu a sbor národní bezpečnosti. Podle německého označení zbraně „Česká CZ 83“ je v Německu někdy série vražd NSU označována také jako „Ceska-Mordserie“.

Wohlleben podle soudu věděl, k čemu bude pistole sloužit. On sám to vždy popíral. Jeho obhájci u soudu požadovali, aby byl shledán nevinným. Po vynesení rozsudku prohlásili, že verdikt nechají přezkoumat Spolkovým soudním dvorem.

Členy teroristické buňky NSU byli kromě Beate Zschäpeové, která dostala minulý týden doživotní trest, také Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt. Oba muži spáchali v roce 2011 sebevraždu. Po celém Německu skupina zavraždila v letech 2000 až 2007 z rasové nenávisti devět lidí tureckého a řeckého původu a německou policistku.

Odhalení NSU v listopadu 2011 vyvolalo v Německu politický otřes, protože krajně pravicová teroristická buňka působila léta nerušeně v ilegalitě. Vyšetřovatelé dlouho nedokázali rozpoznat souvislosti vražd s pravicovým extremismem.

Rozsudek nad Wohllebenm zatím nenabyl platnosti, z vazby byl propuštěn, neboť podle soudu nehrozí jeho útěk. Vrátit už se za mříže nejspíš muset nebude.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232