V Německu propustili pravicového extremistu, který opatřil zbraň teroristům z NSU | info.cz

Články odjinud

V Německu propustili pravicového extremistu, který opatřil zbraň teroristům z NSU

V Německu dnes z vazby propustili Ralfa Wohllebena, kterého soud před týdnem shledal vinným z napomáhání k vraždě, a uložil mu proto desetiletý trest. Wohlleben opatřil neonacistické skupině Národněsocialistické podzemí (NSU) zbraň československé výroby, se kterou teroristé následně vraždili. Ve vazební věznici pravicový extremista strávil téměř sedm let, a odpykal si tak už dvě třetiny trestu, po kterých je možné požádat o propuštění.

Třiačtyřicetiletý Wohlleben opustil věznici Stadelheim v Mnichově dnes ráno, potvrdila agentuře DPA mluvčí nápravného zařízení. Ve vyšetřovací vazbě strávil šest let a osm měsíců.

Minulou středu byl bývalý funkcionář krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Wohlleben v rámci procesu s jedinou přeživší členkou teroristické skupiny NSU Beatou Zschäpeovou odsouzen k desetiletému vězení. Soud jej usvědčil z napomáhání k vraždě.

Rozsudek nicméně kvůli žádosti Wohllebenových obhájců o přezkum u Spolkového soudního dvora ještě nenabyl platnosti. Podle mnichovského soudu ale už nehrozí nebezpečí, že by se odsouzený chtěl vyhnout odpykání trestu útěkem, protože má stejně již jeho dvě třetiny za sebou. Po dvou třetinách trestu si může odsouzený požádat o prominutí jeho zbytku, podle německých médií by Wohllebenovi vzhledem k jeho chování ve vazbě soud vyhověl. Za mříže se tak pravděpodobně na zbylé tři roky a čtyři měsíce již nevrátí.

Teroristické skupině NSU, která kromě bombových útoků a přepadení bank zavraždila i deset lidí, opatřil Wohlleben zbraň. Jednalo se o pistoli vzor 82, která byla v někdejším Československu vyráběna pro armádu a sbor národní bezpečnosti. Podle německého označení zbraně „Česká CZ 83“ je v Německu někdy série vražd NSU označována také jako „Ceska-Mordserie“.

Wohlleben podle soudu věděl, k čemu bude pistole sloužit. On sám to vždy popíral. Jeho obhájci u soudu požadovali, aby byl shledán nevinným. Po vynesení rozsudku prohlásili, že verdikt nechají přezkoumat Spolkovým soudním dvorem.

Členy teroristické buňky NSU byli kromě Beate Zschäpeové, která dostala minulý týden doživotní trest, také Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt. Oba muži spáchali v roce 2011 sebevraždu. Po celém Německu skupina zavraždila v letech 2000 až 2007 z rasové nenávisti devět lidí tureckého a řeckého původu a německou policistku.

Odhalení NSU v listopadu 2011 vyvolalo v Německu politický otřes, protože krajně pravicová teroristická buňka působila léta nerušeně v ilegalitě. Vyšetřovatelé dlouho nedokázali rozpoznat souvislosti vražd s pravicovým extremismem.

Rozsudek nad Wohllebenm zatím nenabyl platnosti, z vazby byl propuštěn, neboť podle soudu nehrozí jeho útěk. Vrátit už se za mříže nejspíš muset nebude.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud