V Německu roste počet stoupenců hnutí krajní pravice. Policie jim zabavila stovky zbraní | info.cz

Články odjinud

V Německu roste počet stoupenců hnutí krajní pravice. Policie jim zabavila stovky zbraní

V Německu roste počet příznivců krajní pravice, kteří si říkají Říšští občané. Potvrzují to tamní tajné služby, které v posledních měsících výrazněji monitorují jejich činnost. Policejní akce už vedla k zabavení stovek zbraní. I přes toto odzbrojování je ale nebezpečí útoků proti policistům i některým náboženským skupinám podle úřadů stále vysoké.

Hrozbou je dle německých tajných služeb hnutí Reichsbürgerbewegung. Jeho členové, kteří si říkají Říšští občané, neuznávají současný stát, policii ani jiné oficiální struktury. Poválečné uspořádání země je dle nich neplatné a uznávají podobu Německa z roku 1937. Vydávají také vlastní doklady, říšské pasy a řidičské průkazy. Tvrdí, že politiku současného Německa příliš ovládají Spojené státy. Útočí na policisty, ale i na židy. Podle policie jejich počet stále stoupá.

Lidí, kteří se k tomuto hnutí hlásí, je v současnosti přes 18 tisíc. To je až o dva tisíce více, než se odhadovalo počátkem roku 2018. Ke skutečně extrémní pravici se ale otevřeně hlásí asi tisícovka všech členů.

Podle ředitele tajné služby vzrůstající počet členů znamená paradoxně lepší výhled na řešení situace. „Zvýšená pozornost policie se začíná vyplácet. Vzrůstající počty členů hnutí v posledních třech měsících dokazují, že se nám podařilo odhalit nové stoupence, o kterých jsme předtím nevěděli,“ potvrzuje stanici Deutsche Welle Hans-Georg Maassen.

Proti extremistům nebojuje policie pouze jejich monitorováním, ale také zabavováním zbraní. Policisté jich v posledních měsících zabavili stovky a také neobnovují podezřelým lidem zbrojní průkazy. Právo používat zbraně má stále asi 900 stoupenců krajní pravice, což je podle Maasena asi o 700 lidí méně než loni.

Policie se hnutím, které existuje zhruba deset let, začala výrazněji zabývat teprve nedávno. Jako hrozbu jej začali vnímat po incidentu v říjnu 2016, když jeden z členů zastřelil v Bavorsku policistu. Od té doby bylo několik strážníků při potyčkách s Říšskými občany zraněno.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud