V Německu roste počet stoupenců hnutí krajní pravice. Policie jim zabavila stovky zbraní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Německu roste počet stoupenců hnutí krajní pravice. Policie jim zabavila stovky zbraní

V Německu roste počet stoupenců hnutí krajní pravice. Policie jim zabavila stovky zbraní

V Německu roste počet příznivců krajní pravice, kteří si říkají Říšští občané. Potvrzují to tamní tajné služby, které v posledních měsících výrazněji monitorují jejich činnost. Policejní akce už vedla k zabavení stovek zbraní. I přes toto odzbrojování je ale nebezpečí útoků proti policistům i některým náboženským skupinám podle úřadů stále vysoké.

Hrozbou je dle německých tajných služeb hnutí Reichsbürgerbewegung. Jeho členové, kteří si říkají Říšští občané, neuznávají současný stát, policii ani jiné oficiální struktury. Poválečné uspořádání země je dle nich neplatné a uznávají podobu Německa z roku 1937. Vydávají také vlastní doklady, říšské pasy a řidičské průkazy. Tvrdí, že politiku současného Německa příliš ovládají Spojené státy. Útočí na policisty, ale i na židy. Podle policie jejich počet stále stoupá.

Lidí, kteří se k tomuto hnutí hlásí, je v současnosti přes 18 tisíc. To je až o dva tisíce více, než se odhadovalo počátkem roku 2018. Ke skutečně extrémní pravici se ale otevřeně hlásí asi tisícovka všech členů.

Podle ředitele tajné služby vzrůstající počet členů znamená paradoxně lepší výhled na řešení situace. „Zvýšená pozornost policie se začíná vyplácet. Vzrůstající počty členů hnutí v posledních třech měsících dokazují, že se nám podařilo odhalit nové stoupence, o kterých jsme předtím nevěděli,“ potvrzuje stanici Deutsche Welle Hans-Georg Maassen.

Proti extremistům nebojuje policie pouze jejich monitorováním, ale také zabavováním zbraní. Policisté jich v posledních měsících zabavili stovky a také neobnovují podezřelým lidem zbrojní průkazy. Právo používat zbraně má stále asi 900 stoupenců krajní pravice, což je podle Maasena asi o 700 lidí méně než loni.

Policie se hnutím, které existuje zhruba deset let, začala výrazněji zabývat teprve nedávno. Jako hrozbu jej začali vnímat po incidentu v říjnu 2016, když jeden z členů zastřelil v Bavorsku policistu. Od té doby bylo několik strážníků při potyčkách s Říšskými občany zraněno.


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.