Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Německu startují velké námluvy. Pokud Merkelová neuspěje, budou předčasné volby

Na této domluvě leží nejen osud Německa, ale dost možná i celé Evropské unie. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) v neděli začne vyjednávat o staronové velké vládní koalici se socialisty (SPD) vedenými Martinem Schulzem a svou partnerskou bavorskou stranou CSU v čele s Horstem Seehoferem. Pokud se politici nedohodnou, země nejspíš zamíří k předčasným volbám. Ty si však nikdo nepřeje. 

Po zářijových volbách měli socialisté jednoduché rozhodování. Otřesný volební výsledek přičetli čtyřem rokům ve stínu Angely Merkelové a hlasitě vyhlásili ústup do opozice. Tam si plánovali lízat rány a skrze opoziční práci najít nová témata i osobnosti, se kterými by za čtyři roky ve volbách zabodovali. 

„Pro socialisty byl odchod do opozice jediná dobrá varianta,“ míní Jakub Eberle, člen Správní rady think tanku Asociace pro mezinárodní otázky. Jenomže poté, co zkrachovala jednání Angely Merkelové Zelenými a Svobodnými (FDP) ohledně takzvané jamajkové koalice, straně vedené Martinem Schulzem nezbývá než postavit se ke vzniklé situaci čelem. To znamená jednat s kancléřkou o velké koalici SPD a CDU-CSU.

Socialisté si nyní musí odůvodnit, jak změnit své dřívější rezolutní NE na opatrné ANO. Proto dnes začínají první rozhovory, které potrvají do čtvrtka. Jejich hlavním cílem je zjistit, zda by vůbec měla následná jednání o koalici pro SPD smysl. Výsledek těchto hovorů pak musí potvrdit stranický sjezd, a až poté začnou formální jednání o velké koalici. Ty přitom, navzdory současnému optimismu všech zúčastněných, nebudou nijak jednoduchá.

Hlavním tématem, které strany dělí, je otázka migrace. „Je to totemické téma, které tvoří identitu všech stran. Bavorská strana CSU razí tvrdší linii, chce osekat benefity azylantů, staví se proti slučování rodin. Socialisté takový přístup odmítají. A Merkelové strana CDU je v tomto ohledu rozdělená, existuje tam část politiků, kteří si přejí návrat strany ke konzervativnímu profilu,“ míní analytik Eberle.

Téma je však do jisté míry jen zástupné - a to navzdory všem emocím, které současná migrační vlna v Evropě vyvolává. Podle Eberleho půjde především o to, zda se během vyjednávání prosadí pragmatičtí politici. To závisí i na tom, jak si účast ve velké koalici vyhodnotí tradiční bavorský spojenec Merkelové CDU – strana CSU. Ta bude zvažovat, zda by ji opětovná účast ve velké koalici nepoškodila před bavorskými zemskými volbami, které se konají letos na podzim. Pokud dojde k tomu, že by jí to ublížilo, bude mít Merkelová problém. 

Fenomén migrace ale rozhodně nebude jediná štěpná linie případných koaličních námluv. Server Politico zmiňuje i rozpory v oblasti zvyšování výdajů na armádu. Německo nyní armádě posílá 1,2 % svého hrubého domácího produktu. Merkelová chce zvýšit objem těchto peněz o takřka 70 procent, aby země dostála svému závazku vyplývajícímu ze členství v Severoatlantické alianci (NATO). To ale socialisté odmítají.

Napětí je patrné i ohledně zdravotní, daňové či vzdělávací reformy. A před politiky leží rovněž otázka ohledně evropské budoucnosti – zatímco socialisté se hlásí k vizi francouzského prezidenta Macrona o Spojených státech evropských, CSU o tom nechce ani slyšet. „Tím hlavním tématem rozhovorů je nicméně migrace. Pokud se podaří vyřešit rozpory v této oblasti, další kapitoly se již podaří uzavřít relativně jednoduše,“ je přesvědčený výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a Fakulty sociálních věd UK Eberle. 

I přesto, že nyní němečtí politici ohledně budoucí dohody srší optimismem, však není velká koalice jasně ložená. „Pokud bych měl odhadovat, tak se spíše kloním k názoru, že k domluvě dojde. V Německu mají totiž strany zakořeněnu jistou kulturu politické odpovědnosti,“ míní analytik. „Na druhou stranu, pokud by se Merkelová se Schulzem nedohodli, tak by to nebyl úplný blesk z čistého nebe.“

Pozitivní pro Německo je fakt, že předčasné volby, ke kterým by země v případě krachu rozhovorů směřovala, si nepřeje vůbec nikdo. Jednak jsou drahé a organizačně náročné, ale i ústavně komplikované. A podle průzkumů by navíc většina stran zůstala přibližně na svém.

„To je motivace pro socialisty. Ti na jedné straně úplně nechtějí pokračovat ve velké koalici, ale jen těžko nyní dosáhli lepšího volebního výsledku,“ míní Eberle. Schulzova SPD tak alespoň čeří vodu úvahami, že by se mohli dohodnout na jiné formě spolupráce, než na velké koalici. Zmiňují jak podporu menšinové vlády, tak i volnou koalici.

To je ale podle Eberleho jen kouřová clona, která by neměla praktický smysl. „Pokud k něčemu dojde, bude to podle mě klasická velká koalice,“ uzavírá expert.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1