Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Nice se bojí teroristů. Na karneval nesmí podezřelé masky ani makety zbraní

V Nice se bojí teroristů. Na karneval nesmí podezřelé masky ani makety zbraní

Mimořádná bezpečnostní opatření budou provázet letošní karneval v jihofrancouzském městě Nice. Po Riu de Janeiro a Benátkách jde o nejvýznamnější z karnevalů na světě, napsala agentura AFP. Loni do Nice dorazilo na 400 000 lidí. Akce potrvá do 25. února a vůbec poprvé se bude konat za bezpečnostními bariérami.

Průvod na rozdíl od minulých ročníků vynechá pobřežní bulvár Promenade des Anglais, kde loni v červenci terorista tuniského původu zabil kamionem 86 lidí. Na této promenádě jsou všechny zábavní akce z ohledu na oběti zakázány až do července, kdy uplyne rok od tragické události.

Pro zabezpečení 133. ročníku niceského karnevalu se organizátoři radili s izraelskou firmou, která zajišťuje bezpečnost na mezinárodním letišti v Tel Avivu. „Nikdy se akce tohoto druhu v Nice nekonala za podobně přísných opatření," řekl prefekt departementu Alpes-Maritimes Georges-François Leclerc.

Karneval se bude konat na prostranství ohraničeném bezpečnostními bariérami. Účastníci se tam dostanou 36 vstupy, u nichž je bude prověřovat 200 agentů. Zakázány jsou masky, jež by mohly vyvolat nedorozumění, pirátské meče a další makety zbraní nebo pistolí.

„Nepořádat karneval, který patří ke staré tradici našeho města a který přispívá k jeho kulturnímu životu, je nemyslitelné. Byl by to ústupek barbarům a teroristům," řekl bývalý starosta Nice Christian Estrosi.

Tématem letošního karnevalu je Energetický král. Městem projede 17 alegorických vozů, přičemž se má objevit také karikatura amerického prezidenta Donalda Trumpa v alegorii plýtvače. Jeho zvětšená hlava bude spočívat na proražených barelech s ropou, přičemž kolem ní bude změť elektrických fénů na vlasy foukat do Trumpových vlasů. „O obsazení tohoto alegorického vozu se rozhodovalo ještě v době, kdy se o možném Trumpově zvolení jenom vtipkovalo," sdělila niceská turistická kancelář.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1