Články odjinud

V Nigérii se šíří horečka Lassa, proti níž neexistuje vakcína. Pětina nakažených už umřela

V Nigérii se šíří horečka Lassa, proti níž neexistuje vakcína. Pětina nakažených už umřela

V Nigérii se od začátku roku šíří krvácivá horečka Lassa. Jde o jednu z nemocí, která může vyústit v nebezpečnou epidemii, avšak neexistuje proti ní vakcína. Potvrzených případů je za první dva měsíce 317, podezřelých případů je ale více než 1000. V článku pro zpravodajský web BBC o problému napsala Charlie Wellerová, vedoucí oddělení pro vakcíny ve výzkumném ústavu Wellcome Trust.

Podle Wellerové se momentálně nemoc popisovaná jako "virová krvácivá horečka" v Nigérii šíří rychleji než kdy předtím. Zdravotnický personál v zemi je prý přetížený a nákaze podlehlo i několik ošetřovatelů. Nigerijské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí má za to, že na horečku Lassa zemřelo od 1. ledna asi 90 osob, skutečné číslo ale může být mnohem vyšší, protože diagnostikovat ji je velmi obtížné.

V raných fázích je takřka nerozlišitelná od běžných onemocnění, jakými jsou malárie nebo horečka dengue. Většina nakažených vykazuje pouze mírné symptomy a u některých se nemoc neprojeví vůbec. Ve vážných případech však Lassa kopíruje jinou smrtící krvácivou horečku - ebolu - a způsobuje krvácení z nosu, úst a jiných částí těla.

Běžně vede Lassa ke smrti jen u procenta pacientů, v Nigérii však aktuálně úmrtnost mezi potvrzenými i pravděpodobnými případy činí 22 procent. Úřady navíc znepokojuje to, že počet nakažených je nebývale vysoký vzhledem k roční době. Podle Wellerové může být příčinou určitá změna viru, také je však možné, že veřejnost je o nemoci lépe poučená a více na ni upozorňuje.

Horečku Lassa šíří nakažení hlodavci a většina lidí ji dostane po kontaktu s jejich výkaly, močí a krví. Prostřednictvím tělních tekutin je přenosná také z člověka na člověka.

S nigerijskými institucemi spolupracuje na potlačení nákazy Světová zdravotnická organizace a tým do této africké země vyslala i britská vláda, uvádí web BBC. Na vývoji vakcíny aktuálně pracuje specializovaná organizace CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) založená v roce 2017 a financovaná řadou států, skupinou Wellcome Trust i nadací Billa a Melindy Gatesových. Wellerová věří, že účinné vakcíny se díky práci CEPI začnou ve velkém testovat během nejbližších pěti let.

 

Články odjinud