Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V nizozemských obecních volbách jsou favoritem noví nacionalisté, protiislámské tažení Geerta Wilderse už moc netáhne

V nizozemských obecních volbách jsou favoritem noví nacionalisté, protiislámské tažení Geerta Wilderse už moc netáhne

Favoritem obecních voleb v Nizozemsku, které se dnes konají, je nová nacionalistická strana. Vede ji svérázný intelektuál, který ve svém prvním vystoupení v parlamentu mluvil na tamější poslance latinsky. Podle agentury Reuters se Fórum pro demokracii novináře Thierryho Baudeta může těšit na výrazné zisky.

Vzestup Fóra pro demokracii může potvrdit, jak roztříštěná je v současné době nizozemská krajní pravice, která razantně ovlivňuje nizozemskou politickou scénu v posledních více než deseti letech, soudí Reuters.

Přestože se komunální kandidáti Fóra pro demokracii účastní voleb jen ve dvou největších městech, tedy Amsterodamu a Rotterdamu, podle jednoho z celostátních průzkumů veřejného mínění je strana třetím nejoblíbenějším politickým uskupením v zemi.

Nizozemské voliče oslovuje jak charisma 35letého vůdce fóra Baudeta, který patří mezi velké obdivovatele amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruské hlavy státu Vladimira Putina, tak jeho tvrzení o nizozemské kulturní nadřazenosti a jeho odstup od Evropské unie.

Protiimigrační cítění také stále hrálo roli ve volební kampani, v níž se nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy dostaly mezi ústřední témata. Konzervativní předseda vlády Mark Rutte, jehož postavení zůstává v době hospodářského rozmachu na solidní úrovni, se snažil ubezpečit voliče, že uprchlíci a imigranti nemají přednost před místními.

Lidé, kteří přicházejí zvenčí do Nizozemska, musejí správně zaujmout své místo na konci fronty, řekl Rutte v jedné předvolební debatě. Ale stále existují města, která dávají přednost žadatelům o azyl, připustil.

Nejznámější nizozemský nacionalista Geert Wilders zažívá v poslední době útlum. Jeho protiislámské tažení už tolik zřejmě netáhne, což se projevilo na ztrátě volebních preferencí jeho strany, která se ocitla v oblíbenosti na sedmém místě.

Wildersova strana, která má v současnosti druhé nejsilnější zastoupení v parlamentu, s obtížemi sháněla vhodné kandidáty do místních voleb. V současné době je zastoupena pouze v Haagu a v Almere, kde je nejsilnější politickou formací.

Baudetova strana získala v parlamentních volbách v březnu roku 2017 dvě poslanecká křesla. Na komunální úrovni nyní počítá s lepšími výsledky. "V městských zastupitelstvech si můžeme opravdu urvat větší sousto," řekl dnes vůdce fóra agentuře ANP poté, co vhodil svůj hlas do volební urny.

Vliv Baudetova hnutí se projevil už před dvěma lety, kdy si vymohlo konání referenda o dohodě o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Ačkoli o hlasování nebyl velký zájem, při účasti 32 procent voličů bylo odmítnutí smlouvy platné. Pro parlament byl výsledek sice nezávazný, nicméně poslanci byli nuceni k němu přihlédnout a vymoci si na EU kosmetické změny, které pak nizozemští zákonodárci již odsouhlasili. A raději bez dalšího referenda.

V Nizozemsku se dnes souběžně s volbami koná referendum o zákoně, jenž má bezpečnostním složkám umožnit rozsáhlé shromažďování tajně získaných informací o občanech. Volební místnosti se uzavřou ve 21:00 SEČ.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867