Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Norsku je víc muslimů než katolíků, protestantů ubývá

V Norsku je víc muslimů než katolíků, protestantů ubývá

V Norsku v posledních několika letech výrazně vzrostl počet lidí, kteří se hlásí ke katolické církvi či k muslimskému vyznání. S odvoláním na místní statistický úřad o tom dnes informovala agentura AP. Členů tradiční norské luteránské církve naproti tomu ubývá.

Počet katolíků v Norsku od roku 2012 vzrostl o 42 procent na 145.000. O 32 procent se za poslední čtyři roky zvýšil počet lidí, kteří se hlásí k islámu. V zemi jich nyní podle statistik žije 148.000. Židovská komunita v Norsku čítá pouze 770 členů.

Norská církev, místní luteránská odnož křesťanství, ztratila v loňském roce podle vlastních údajů 37.000 členů. I přesto ale se 3,8 milionu věřících zůstává nejsilnější církví v severském království s 5,2 milionu obyvatel.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1