Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Portlandu se schylovalo k pouliční válce. Policie zveřejnila snímky zbraní zabavených demonstrantům

V Portlandu se schylovalo k pouliční válce. Policie zveřejnila snímky zbraní zabavených demonstrantům

Čtrnáct lidí zadržela v neděli policie během protestů v Portlandu na západním pobřeží USA, na kterých se sešli příznivci i odpůrci prezidenta Donalda Trumpa. Akce se konaly týden poté, co útočník ve vlaku ubodal dvojici mužů, která se zastala dvou muslimských dívek. Kromě 14 zadržení zabavila policie na demonstracích, kterých se zúčastnilo několik tisíc lidí, také "desítky zbraní". Byly mezi nimi především nože, hole, cihly a další předměty. Podívejte se na některé v galerii pod článkem.

Demonstrace na podporu svobody slova a prezidenta Trumpa se zúčastnilo několik stovek lidí. Podél trasy průvodu se shromáždily další stovky lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s politikou amerického prezidenta, ale také s rasismem a nenávistí.

Protest skupiny maskovaných lidí, kteří sami sebe označovali za antifašisty, policie rozehnala poté, co po ní začali tito demonstranti házet předměty.

Protesty se konaly týden poté, co pětatřicetiletý Jeremy Joseph Christian urážel v příměstském vlaku v Portlandu dvě muslimské dívky. Dva muže, kteří se jich zastali, ubodal a třetího zranil. Christian v minulosti na sociálních sítích publikoval protimuslimská prohlášení. Americký prezident Donald Trump útok po výzvách desítek tisíc lidí odsoudil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1