Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V potížích jsou Trump i Comey. Co přinesla výpověď bývalého šéfa FBI v Senátu?

V potížích jsou Trump i Comey. Co přinesla výpověď bývalého šéfa FBI v Senátu?

Na slyšení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho v Senátu se čekalo s napětím. Pokud by prokázal, že na něj prezident Donald Trump tlačil ohledně vyšetřování ruských zásahů do loňských prezidentských voleb, mohlo by to vést až k případnému odvolání šéfa Bílého domu. Jaký je výsledek Comeyho výpovědi?

Comey během slyšení nechtěl spekulovat o právních důsledcích své výpovědi. „Nejsem tu od toho, abych posuzoval, jestli se jedná o maření spravedlnosti,“ prohlásil. Právě maření spravedlnosti je ale jedna z věcí, o kterou v celé kauze jde. Kvůli němu může americký prezident čelit tzv. impeachmentu, tedy pokusu o zbavení funkce.

Trump Comeymu zastavení vyšetřování během lednové schůzky výslovně nenařídil. Chtěl, aby z něj vynechal jeho tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Už to Comey považoval za nátlak. Právě znění prezidentova výroku ale může být podle CNN klíčové.

„Jak poznamenalo několik senátorů během slyšení, není to samé, když prezident řekne, že doufá ve zrušení vyšetřování, a když to přímo nařídí. Proto může být složité Trumpovi maření spravedlnosti prokázat,“ píše web televize.

Například šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan se už nechal slyšet, že Trumpův výrok byla pouze jeho neobratnost ve vyjadřování. Právě Sněmovna by přitom musela žalobu proti prezidentovi iniciovat, Senát by následně fungoval jako soud.

List The Washington Post v souvislosti s výpovědí někdejšího šéfa FBI cituje Baracka Cohena, bývalého federálního prokurátora. „Comey kráčí po tenké linii. Mohou existovat i jiné způsoby, jak vyložit prezidentova slova,“ prohlásil.

Ačkoli americká média a jimi oslovení experti připouští, že Trumpovo odvolání zřejmě nebude na pořadu dne, Comeyho svědectví přesto pro prezidenta nevyznívá příliš dobře. V květnu odvolaný ředitel FBI několikrát označil Trumpa za lháře, což může ještě více uškodit jeho popularitě. Ta je už nyní rekordně nízká. Souhlasí s ním pouhých 38,2 procent Američanů. Méně neměl po stejné době v Bílém domě žádný z jeho předchůdců úřadujících po 2. světové válce.

Amerikanista Kryštof Kozák z katedry amerických studí Fakulty sociálních věd UK přitom v lednu pro INFO.CZ říkal, že Trumpovi záleží především na udržení svých současných voličů. Ani to se mu tedy nedaří.

Nepopulární prezident navíc může sehrát důležitou roli už v příštím roce. To Američané vyrazí volit Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. A obhajující kongresmani se mohou chtít od Trumpa distancovat.

„Proč by měli podporovat nepopulárního prezidenta? Naopak tam může být snaha se proti Trumpovi vymezit,“ komentoval v dubnu pro INFO.CZ amerikanista z University of New York in Prague Jakub Lepš, který dodal, že to v konečném důsledku může vést až k Trumpovu rozhodnutí post neobhajovat.

Impeachment je tedy sice stále daleko, ale potíže Comeyho výpověď Trumpovi nadělala. Paradoxně si ale na problém zadělal i sám Comey. To, když přiznal, že předal skrze přítele médiím informace, které měly uvést na pravou míru události v oválné pracovně.

Kvůli tomu už Trumpův právník Marc Kasowitz volá po Comeyho vyšetřování. Tvrdí, že neoprávněně vynesl obsah důvěrné konverzace mezi ním a prezidentem. Comey se ale brání, že jednal jako soukromá osoba v reakci na postup šéfa Bílého domu.

Právní bitva tedy bude pokračovat i v dalších dnech. A její vítězové a poražení zatím nejsou zdaleka jasní.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1