Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Římě ve velkém demonstrovali neonacisté. Připomínali si 95. výročí Mussoliniho pochodu na Řím

V Římě ve velkém demonstrovali neonacisté. Připomínali si 95. výročí Mussoliniho pochodu na Řím

Navzdory politickému odporu italská krajně pravicová strana Nová síla (Forza Nuova) dnes uspořádala v Římě demonstraci. Kolem tisícovky lidí si připomnělo 95. výročí Mussoliniho pochodu na Řím, který byl významným krokem na cestě fašistů k moci, uvedla agentura DPA.

Akce se uskutečnila za dohledu zhruba 400 policistů i policejního vrtulníku. Účastníci protiimigračního "pochodu vlastenců" kráčeli v černých mikinách se zvednutou pravicí a vyzývali k deportaci migrantů. Žádné incidenty ale ohlášeny nebyly.

Lídr FN Roberto Fiore prohlásil, že strana podobnou demonstraci svolá na sobotu počátkem listopadu každý rok.

Demonstrace se měla původně konat před týdnem 28. října, kdy uplynulo 95 let od pochodu vůdce italských fašistů Benita Mussoliniho z Neapole do Říma, který nasměroval Itálii k dvacetileté fašistické diktatuře. Na pokyn italského ministra vnitra Marca Minnitiho ale říjnovou akci zakázala policie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1