V Rusku se narodilo nejméně dětí za poslední dekádu. Strmý propad přidělává vrásky Kremlu | info.cz

Články odjinud

V Rusku se narodilo nejméně dětí za poslední dekádu. Strmý propad přidělává vrásky Kremlu

Počet novorozenců v Rusku v loňském roce klesl o 11 procent, což představuje rekordní propad porodnosti za posledních deset let. Oznámil to dnes ruský statistický úřad Rosstat. Země tak po sedmi letech opět zaznamenala přirozených úbytek obyvatel.

V Rusku se loni narodilo 1,69 milionu novorozenců, což je o 203 372 méně než v roce 2016. Jde o nejnižší číslo od roku 2008, kdy přišlo na svět 1,71 milionu Rusů.

Porodnost v zemi poklesla třetí rok za sebou, poznamenal list Kommersant a dodal, že vrcholu se podařilo dosáhnout v roce 2014 s 1,947 milionem novorozenců, a to v souvislosti s anexí Krymu.

Spolu s porodností poklesla i úmrtnost, avšak jen o 3,4 procenta: loni zesnulo 1,82 milionu lidí oproti 1,88 milionu o rok dříve. Přirozený úbytek obyvatel tak podle statistiků loni činil 134 456 lidí. O rok dříve úřad zaznamenal přirozený přírůstek populace v podobě 5343 lidí.

Loni meziročně přibylo sňatků (o 6,3 procenta na 1,05 milionu), jakož i rozvodů (o půl procenta na 611 428).

Celkový počet obyvatel Ruska loni činil 146,8 milionu lidí, přičemž loňské zvětšení populace o 70 000 lidí je díky přistěhovalcům. Populace Ruska se od roku 1991 snížila o pět milionů lidí, připomněla agentura AFP.

Kreml znepokojuje nepříznivý demografický vývoj. Prezident Vladimir Putin, který v dřívějších letech argumentoval stoupající porodností jako důkazem důvěry v režim, loni v listopadu sliboval „restart“ státní politiky v tomto směru: Prodloužil do roku 2022 program vyplácení státního příspěvku rodinám za druhé a další dítě, takzvaný mateřský kapitál, jehož výše nyní činí přibližně 450 000 rublů (asi 164 000 Kč), ohlásil zavedení měsíčních přídavků ve výši 30 procent průměrné mzdy rodinám s prvním novorozencem. Stát má také mladým rodinám s dvěma a třemi dětmi přispívat na splácení hypotéky, vypočítal Kommersant.

Rusko vs. USA autor: Radka Zítková; Martin Krepindl, Matěj Hanauer

Nicméně dodal, že podle nedávného průzkumu státní agentury VCIOM více než polovina Rusů soudí, že vláda nedělá pro zvýšení porodnosti dost. Ekonomové zase míní, že státní podpora, zavedená v roce 2007, zásadní vliv na porodnost neměla. I Putin vysvětloval nynější pokles porodnosti tím, že nyní je méně žen v plodném věku, a to v důsledku demografické krize v 90. letech po rozpadu Sovětského svazu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud