Články odjinud

V Saúdské Arábii zatkli další dvě aktivistky. Vláda neposkytuje občanům prostor, tvrdí ředitelka HRW

V Saúdské Arábii zatkli další dvě aktivistky. Vláda neposkytuje občanům prostor, tvrdí ředitelka HRW

V Saúdské Arábii zatkli další dvě aktivistky zapojené do prosazování práv žen a zakázali výjezd několika dalším. Informovala o tom dnes organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Agentura Reuters připomněla, že se v království zatýká před nadcházející nedělí, kdy má padnout zákaz řízení automobilů pro ženy. Několik aktivistů je ve vězení od května.

Někteří diplomaté podle Reuters čistky považují za snahu reformátorů usmířit si konzervativní kruhy, které neschvalují sociální reformy prosazované korunním princem Muhammadem. Aktivistům se tak dostává varování, aby své reformní požadavky prosazovali v souladu s vládním programem.

 

Saúdská Arábie jako poslední země loni královým dekretem zrušila zákaz řízení automobilů ženám. Řidičské průkazy jim vydává od začátku června, za volanty pak budou moci poprvé zasednout legálně 24. června.

V květnu ale překvapily zprávy o zatýkání žen, mezi nimiž byly i ty, které o právo řídit auta bojovaly několik let.

Nově se ve vězení podle HRW ocitla spisovatelka Núf Abdalazízová, která vyjadřovala solidaritu se ženami zatčenými v květnu. Další zatčená, Majáa Zahráníová, se ve vězení ocitla za to, že zveřejnila dopis, který jí dala Abdalazízová pro případ, že bude zatčena. Podle HRW je Abdalazízová zadržena od 6. června a ani jedna z žen nemá možnost komunikovat s lidmi venku.

Některé z žen zadržených v květnu úřady viní z udržování podezřelých kontaktů s „nepřáteli v zámoří“. Za tento přečin hrozí zadržení ještě dalším lidem.

Od května bylo podle Reuters zatčeno asi 12 prominentních aktivistů, z nichž někteří už byli propuštěni. Kromě nově zatčených jsou ve vězení stále tři další ženy a tři muži.

„Zdá se, že tento nemilosrdný zátah na disidenty znamená, že vláda v Saúdské Arábii je rozhodnuta neposkytnout občanům žádný prostor pro aspoň slovní podporu zadrženým. Jediným 'zločinem' Núf Abdalazízové a Majáy Zahráníové byl projev solidarity se zatčenými aktivisty,“ sdělila ředitelka blízkovýchodní sekce HRW Sarah Leah Whitsonová.

 

Články odjinud