Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V separatistickém Luhansku na východě Ukrajiny to vře. Do ulic vyšli neoznačení ozbrojenci

V separatistickém Luhansku na východě Ukrajiny to vře. Do ulic vyšli neoznačení ozbrojenci

Ozbrojenci dnes obklíčili centrum Luhanska, jednoho z center proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Média se domýšlejí, že jde asi o spor o sesazení tamního ministra vnitra, který odvolání odmítá a tvrdí, že jeho muži podnikají zátah na „ukrajinské diverzanty“. Ozbrojenci v ulicích Luhansku nemají na uniformách žádné identifikační znaky.

„Mohu s jistotou říci, že pokusy některých osob zůstat u moci destabilizací situace jsou marné a ve velmi blízké budoucnosti budou neutralizovány,“ uvedl v prohlášení šéf samozvané „Luhanské lidové republiky“ Igor Plotnickij, který o den dříve odvolal místního ministra vnitra Igora Korneta kvůli trestnímu stíhání za přehmaty jeho podřízených policistů. Plotnickij se také vyjádřil, že nevidí žádný důvod k panice, vedení „lidové republiky“ má situaci pod kontrolou a zakrátko ji vyřeší.

Kornet své sesazení odmítá, zabarikádoval se v sídle ministerstva a považuje se nadále za policejního šéfa, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu. Tvrdí rovněž, že jeho ozbrojenci v noci zasáhli proti skupině diverzantů a průzkumníků, která se snažila proniknout na území „lidové republiky“, aby zde páchala teroristické a diverzní útoky. „Většina diverzantů byla zajata, ale slabší síly unikly trestu. Pátrání a zatýkání pokračuje,“ uvedl Kornet, podle kterého úřady plně kontrolují situaci a policisté plní své povinnosti. Obvinění, že by se pracovníci jeho ministerstva dopouštěli nezákonností, označil za nedůvěryhodné. Prý má důkazy, že vysoce postavení hodnostáři separatistů se dopouštěli trestné činnosti a ředitelka místní televize je podle něj ve službách ukrajinských tajných služeb.

Obvinil také šéfku Plotnického úřadu a náčelníka vládní ochranky, že loni v září zinscenovali „státní převrat“, při kterém byl zabit bývalý premiér a odsouzen zástupce policejního náčelníka, a to za přispění generální prokuratury, která případ vykonstruovala. Všechny důkazy prý předal Plotnickému, který nařídil zahájit trestní stíhání a pozatýkat všechny aktéry.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744