Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Sýrii se stále pohřešují tisíce lidí, které unesli radikálové IS. Úřady s tím nic nedělají

V Sýrii se stále pohřešují tisíce lidí, které unesli radikálové IS. Úřady s tím nic nedělají

Jsou to téměř tři měsíce ode dne, kdy arabsko-kurdské síly po čtyřech měsících tvrdých bojů ohlásily konečné vítězství nad Islámským státem ve východosyrském městě Rakka. Osud stovek až tisíců civilistů, které radikálové během své nadvlády unesli a drželi v nechvalně známých věznicích, je ale dodnes nejistý. Jejich rodiny proto vyzývají osvoboditele, kteří vyhnali Islámský stát z Rakky, aby jim pomohli najít jejich blízké. 

„Máme stovky jmen, fotografií a dat zatčení. Neexistuje úplný seznam, každý den ale objevujeme nová jména,“ popisuje situaci pro britský deník The Guardian dokumentarista z Rakky Amer Mater, který žije v Německu. Právě on spustil online kampaň, která má zvýšit povědomí o zadržovaných osobách a podařilo se je tak dovést zpátky domů. Na nalezení pohřešovaných má vlastní zájem – je mezi nimi i jeho bratr, kterého Islámský stát zadržel v roce 2013. Od té doby o něm rodina neslyšela.

Syrský dokumentarista si stěžuje na postup tamních úřadů, které podle něj nedělní dost. „Žádná z vojenských nebo soudních organizací se problémem těch, který Daeš (arabsky Islámský stát – pozn. redakce) unesl, se vážněji nezabývá a my od nich nemáme žádnou zpětnou vazbu,“ vysvětluje Mater.

Mezi vězni Islámského státu, jejichž osud je dodnes neznámý, je kromě jeho bratra například i jezuitský kněz z Itálie je otec Paolo Dall'Oglio. Většinu pohřešovaných však tvoří Syřané, kteří byli zatčení za prohřešky jako kouření nebo za protestní akce proti krutovládě radikálů. Mnozí z nich skončili v takzvaném černém stadionu, který islamisté přetvořili na jedno z nejbrutálnějších vězení v Sýrii. V jeho prostorách vybudovali vězení, mučírny i veřejné popraviště.

Fotbalový "černý" stadion v Rakce radikálové z IS přetvrořili ve vězení, kde mučili a zabíjeli lidi.Fotbalový "černý" stadion v Rakce radikálové z IS přetvrořili ve vězení, kde mučili a zabíjeli lidi.autor: Reuters

„Osmdesát procent lidí, kteří sem byli zavřeni, bylo zavražděno,“ řekl po dobytí Rakky pro server Daily Beast 42letý obyvatel Rakky Issa Ksabúr s tím, že se stadion stal známý jako místo, kde radikálové stínali hlavy odpůrcům.

Budovy, které radikálům sloužily jako vězení, nyní aktivisté spolupracující s Matarem fotografují a sbírají další důkazní materiály, díky kterým by se mohli pohřešovaným dostat na stopu. Našli například zápisky vězňů, rozsudky vydané Islámským státem nebo oblečení včetně oranžových kombinéz, které byly z vězňů svlečeny těsně před popravou.

V celé Sýrii jsou pohřešovány stovky až tisíce lidí. Organizace Syrian Network for Human Rights (SNHR) zdokumentovala jména celkem 8119 osob, mezi kterými je i 286 dětí a 300 žen. Většinu z nich radikálové zadržovali v celkem 54 věznicích, které po celé zemi provozovali. Přes 1600 vězňů v nich podle SNHR zemřelo – ať už v důsledku mučení, poprav nebo kvůli náletům koalice vedené Spojenými státy.

Jak pro Guardian řekl mluvčí organizace, odpovědnost za pátrání po vězních mají především arabsko-kurdské síly SDF, které po pádu Islámského státu převzaly nad Rakkou kontrolu. Přestože rodiny pohřešovaných myslí na nejhorší, stále mají naději, že se blízké podaří najít. V nalezení bratra doufá i  Matar. „Najdeme ho. Tuhle kampaň jsme zahájili pro Muhammada Noura a tisíce lidí, jako je on,“ říká Matar, který má ještě jeden cíl – chce otevřít muzeum, které lidem odhalí hrůzy páchané Islámským státem a bude je připomínat i v budoucnu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744