V Sýrii se zřítil ruský vrtulník, oba piloti zemřeli | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Sýrii se zřítil ruský vrtulník, oba piloti zemřeli

V Sýrii se zřítil ruský vrtulník, oba piloti zemřeli

Na východě Sýrie se v noci na dnešek zřítila ruská vojenská helikoptéra, oba piloti zemřeli. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Podle něj mohla být příčinou neštěstí technická závada. Během týdne jde o druhou nehodu ruského vojenského letadla v Sýrii, kde Moskva pomáhá tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi v občanské válce.

"Ruský vrtulník Ka-52 se zřítil během běžného letu na východě Sýrie. Oba piloti jsou mrtví," uvedlo ruské ministerstvo obrany v prohlášení. Píše se v něm rovněž, že "podle prvních informací šlo asi o technickou závadu". Těla pilotů byla převezena na vojenskou základnu.

Minulý čtvrtek se nedaleko syrského pobřežního města Latákíja zřítila do Středozemního moře ruská stíhačka Su-30SM, rovněž oba piloti zahynuli. Podle ruského ministerstva obrany stroj nebyl sestřelen, příčinou nehody mohla být srážka s ptákem. Stíhačka vzlétla z ruské základny Hmímím, která leží v západosyrské provincii Latákíja.

Letos v březnu spadlo rovněž u základny Hmímím nákladní letadlo ruské armády. Neštěstí si vyžádalo 39 obětí. Příčinou tragédie byla nejspíš technická závada. Ministerstvo obrany tehdy rovněž uvedlo, že letadlo nebylo sestřeleno.

Podle agentury AFP se po pondělní nehodě vrtulníku zvýšil počet ruských obětí v Sýrii od začátku operací ruské armády na 88. Moskva zahájila vojenskou podporu Asadovi koncem září 2015 na žádost tamní vlády. V občanské válce v Sýrii, která trvá už od března 2011, se angažují také Turecko a USA, které podporují každý jiné skupiny povstalců. Asadovu režimu pomáhají také Írán a libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.