Články odjinud

V Sýrii se zřítil ruský vrtulník, oba piloti zemřeli

V Sýrii se zřítil ruský vrtulník, oba piloti zemřeli

Na východě Sýrie se v noci na dnešek zřítila ruská vojenská helikoptéra, oba piloti zemřeli. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Podle něj mohla být příčinou neštěstí technická závada. Během týdne jde o druhou nehodu ruského vojenského letadla v Sýrii, kde Moskva pomáhá tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi v občanské válce.

"Ruský vrtulník Ka-52 se zřítil během běžného letu na východě Sýrie. Oba piloti jsou mrtví," uvedlo ruské ministerstvo obrany v prohlášení. Píše se v něm rovněž, že "podle prvních informací šlo asi o technickou závadu". Těla pilotů byla převezena na vojenskou základnu.

Minulý čtvrtek se nedaleko syrského pobřežního města Latákíja zřítila do Středozemního moře ruská stíhačka Su-30SM, rovněž oba piloti zahynuli. Podle ruského ministerstva obrany stroj nebyl sestřelen, příčinou nehody mohla být srážka s ptákem. Stíhačka vzlétla z ruské základny Hmímím, která leží v západosyrské provincii Latákíja.

Letos v březnu spadlo rovněž u základny Hmímím nákladní letadlo ruské armády. Neštěstí si vyžádalo 39 obětí. Příčinou tragédie byla nejspíš technická závada. Ministerstvo obrany tehdy rovněž uvedlo, že letadlo nebylo sestřeleno.

Podle agentury AFP se po pondělní nehodě vrtulníku zvýšil počet ruských obětí v Sýrii od začátku operací ruské armády na 88. Moskva zahájila vojenskou podporu Asadovi koncem září 2015 na žádost tamní vlády. V občanské válce v Sýrii, která trvá už od března 2011, se angažují také Turecko a USA, které podporují každý jiné skupiny povstalců. Asadovu režimu pomáhají také Írán a libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

 

Články odjinud