Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Sýrii vázne naplňování dohody mezi povstalci a vládou

V Sýrii vázne naplňování dohody mezi povstalci a vládou

Na jihozápadě Sýrie v provincii Dará vázne naplňování páteční dohody mezi zástupci vlády a jejím spojencem Ruskem a povstalci. Podle mluvčího části povstalců vládní jednotky obklíčily ve městě Dará čtvrti kontrolované povstalci a dohodu nedodržují. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes uvedla, že vládní jednotky už dobyly z rukou povstalců většinu území podél hranice s Jordánskem.

„Někteří bojovníci by se chtěli vzdát a odejít do provincie Idlib, ale to jim bylo odmítnuto, místo toho nás obklíčili,“ řekl agentuře Reuters mluvčí povstalecké Syrské svobodné armády (FSA) abú Šajmá. „Nevíme, co bude dál, nevěříme Rusům ani režimu,“ dodal.

Podle páteční dohody, v jejímž výkladu se ale strany konfliktu zřejmě rozcházejí, by měli povstalci odevzdat těžké a středně těžké zbraně. Ti, kteří se nebudou chtít vzdát a zůstat v místě poté, co tam kontrolu převezme syrská vláda, by měli mít podle dohody možnost odejít s rodinami do provincie Idlib na severozápadě země. Tam se shromažďují odpůrci vlády a radikální skupiny, které režim připravil o jejich pozice jinde v Sýrii.

O víkendu už se podle orgniazace SOHR, která dění v zemi monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních spolupracovníků, začali vracet do svých obcí tisíce uprchlíků. Před boji uprchlo v této oblasti podle údajů OSN na 320.000 lidí a desítky tisíc z nich uvízly u jordánské hranice. Jordánsko hranici odmítlo otevřít, protože na svém území už má kvůli syrské občanské válce statisíce běženců.

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila nynější ofenzivu s cílem dobýt provincii Dará z rukou povstalců v polovině června. Tato provincie bývá označována za kolébku povstání proti Asadovu režimu, které vypuklo v roce 2011, a dosud byla jednou z posledních bašt povstalců. V pátek se vládní vojska dostala až k hranici s Jordánskem, kde dobyla důležitý přechod Nasíb. Ten byl v rukou povstalců od dubna 2015 a předtím byl rušným uzlem, protože přes něj prochází dálnice spojující hlavní města obou zemí Damašek a Ammán.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867