V Sýrii vázne naplňování dohody mezi povstalci a vládou | info.cz

Články odjinud

V Sýrii vázne naplňování dohody mezi povstalci a vládou

Na jihozápadě Sýrie v provincii Dará vázne naplňování páteční dohody mezi zástupci vlády a jejím spojencem Ruskem a povstalci. Podle mluvčího části povstalců vládní jednotky obklíčily ve městě Dará čtvrti kontrolované povstalci a dohodu nedodržují. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes uvedla, že vládní jednotky už dobyly z rukou povstalců většinu území podél hranice s Jordánskem.

„Někteří bojovníci by se chtěli vzdát a odejít do provincie Idlib, ale to jim bylo odmítnuto, místo toho nás obklíčili,“ řekl agentuře Reuters mluvčí povstalecké Syrské svobodné armády (FSA) abú Šajmá. „Nevíme, co bude dál, nevěříme Rusům ani režimu,“ dodal.

Podle páteční dohody, v jejímž výkladu se ale strany konfliktu zřejmě rozcházejí, by měli povstalci odevzdat těžké a středně těžké zbraně. Ti, kteří se nebudou chtít vzdát a zůstat v místě poté, co tam kontrolu převezme syrská vláda, by měli mít podle dohody možnost odejít s rodinami do provincie Idlib na severozápadě země. Tam se shromažďují odpůrci vlády a radikální skupiny, které režim připravil o jejich pozice jinde v Sýrii.

O víkendu už se podle orgniazace SOHR, která dění v zemi monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních spolupracovníků, začali vracet do svých obcí tisíce uprchlíků. Před boji uprchlo v této oblasti podle údajů OSN na 320.000 lidí a desítky tisíc z nich uvízly u jordánské hranice. Jordánsko hranici odmítlo otevřít, protože na svém území už má kvůli syrské občanské válce statisíce běženců.

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila nynější ofenzivu s cílem dobýt provincii Dará z rukou povstalců v polovině června. Tato provincie bývá označována za kolébku povstání proti Asadovu režimu, které vypuklo v roce 2011, a dosud byla jednou z posledních bašt povstalců. V pátek se vládní vojska dostala až k hranici s Jordánskem, kde dobyla důležitý přechod Nasíb. Ten byl v rukou povstalců od dubna 2015 a předtím byl rušným uzlem, protože přes něj prochází dálnice spojující hlavní města obou zemí Damašek a Ammán.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud