Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V syrském Aleppu bomby prší z nebe, během 20 dní může zemřít 250 tisíc lidí

V syrském Aleppu bomby prší z nebe, během 20 dní může zemřít 250 tisíc lidí

Nálety zřejmě zničily poslední funkční nemocnici v Aleppu, zranění jsou vydáni na pospas smrti. Assadova vojska s podporou Rusů v posledních dnech začala útočit s větší intenzitou.

Obklíčení a bombardování východní části Aleppa, kde syrská armáda s podporou Ruska útočí na rebely, evidentně vstoupilo do poslední fáze. Podle zpráv dostupných na sociálních sítích byla zničena poslední funkční nemocnice v této části města. „Už nemáme žádnou nemocnici, kde bychom mohli operovat. Žijeme v naprostém pekle. Naše domy hoří a bomby doslova prší z nebe,“ uvedl pro zpravodajský server Buzzfeed poslední přeživší neurochirurg označovaný jako doktor Omar.

Šéf dobrovolnické organizace Bílé přilby, která v Sýrii pomáhá zraněným, Raíd Saleh v komentáři pro Washington Post varoval, že během příštích 20 dní v obklíčené části Aleppa může zemřít až 250 tisíc lidí. Během této doby by místním obyvatelům mohlo zcela dojít jídlo a omezené zásoby léků. Zdravotní péče je v místě nedostupná a nelze vyloučit, že velká část zraněných, kteří by mohli být za normálních okolností zachráněni, zemře.

V syrském Aleppu bomby prší z nebe. V syrském Aleppu bomby prší z nebe.autor: Reuters

Z 250 tisíc lidí, kteří se nachází ve východní části Aleppa, je celkem 100 tisíc dětí, jež trpí několik týdnů nedostatkem spánku a jídla. V posledních hodinách byla vybombardována i nemocnice, jejíž personál se přednostně staral o dětské oběti útoků. Ve zdravotnickém zařízení podle záběrů ze sociálních sítí přestaly mimo jiné fungovat i inkubátory pro předčasně narozené děti. „Musíte zatlačit na politiky. Vyjděte do ulic a požadujte, aby konali. Máme méně než 20 dní a musíme konat. Pomozte nám, pomozte jim,“ uvedl Saleh.

Situace se ovšem navzdory výzvám dobrovolníků nejspíš ještě zhorší. Íránská agentura Fars uvedla, že se syrská armáda, Hizballáh a íránské revoluční gardy chystají osvobodit město Chan Tuman, nacházející se jižně od Aleppa.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1