Články odjinud

V Thajsku se povedlo vysvobodit další dva chlapce. V jeskyni jsou ještě uvězněny 3 osoby

V Thajsku se povedlo vysvobodit další dva chlapce. V jeskyni jsou ještě uvězněny 3 osoby

Ze zatopené jeskyně na severu Thajska vysvobodili dnes záchranáři pravděpodobně další dva lidi. Informovala o tom agentura Reuters. Ze třináctičlenné skupiny, která v jeskynním komplexu před více než dvěma týdny uvázla, je tak již deset osob na svobodě.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že z jeskyně byli dnes vyneseni na nosítkách dva lidé. Záchranu jednoho z nich agentuře potvrdil i nejmenovaný představitel úřadů, který je obeznámen s průběhem vyprošťovací akce. Svědci citovaní agenturou AP sdělili, že viděli od jeskyně odjíždět sanitku.

Záchrana 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra byla zahájena o víkendu. V neděli se dostali na povrch první čtyři mladí fotbalisté a v pondělí další čtveřice.

Dnes záchranáři provádějí třetí a patrně poslední etapu operace. Během ní se mají z jeskynního komplexu dostat čtyři zbývající chlapci a trenér, oznámil na ranní tiskové konferenci šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón. Pokud vše půjde podle plánu, jeskyni dnes opustí také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali, dodal Osottanakón.

Záchranná akce, které se přímo účastní 19členný tým, začala dnes krátce po 10:00 místního času (05:00 SELČ). Pondělní evakuace trvala zhruba deset hodin.

Mladí sportovci s trenérem uvázli více než čtyři kilometry od ústí jeskyně 23. června, kdy je v podzemí uvěznila stoupající voda. Záchranáři fotbalisty objevili 2. července, od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci. Ta je velmi náročná, neboť část trasy musejí děti zvládnout pod vodou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud