V troskách etiopského letadla zemřelo přes 150 lidí. Včetně čtyř Slováků | info.cz

Články odjinud

V troskách etiopského letadla zemřelo přes 150 lidí. Včetně čtyř Slováků

Na palubě letadl bylo 149 pasažérů a osm členů posádky. Zřítilo se krátce po startu z etiopského hlavního města Addis Abeba. Příčiny havárie nejsou jasné.

Boeing-737 MAX 8 odstartoval z Addis Abeby a o šest minut později spadl v oblasti Bishoftu, vzdálené od Addis Abety přes 60 kilometrů. Letadlo začalo hned hořet a hasiči a záchranáři se k němu nemohli několik hodin přiblížit. Stroj měl podle všeho potíže a pilot žádal při posledním kontaktu o povolení k návratu. Aerolinie ujistily, že šlo o pilota, který měl za sebou úspěšnou kariéru. Letadlo společnosti Ethiopian Airlines směřovalo do keňského hlavního města Nairobi.

Příčina pádu letadla jasná není. Podle letecké společnosti šlo o nové letadlo, které aerolinky získaly loni v listopadu. Společnost Boeing vyjádřila lítost nad nehodou a nabídla technickou pomoc při objasňování neštěstí. Také americká Národní komise pro bezpečnost dopravy (NTSB) hodlá vyslat do Etiopie čtyři své odborníky. Situaci sleduje rovněž amerikcý Federální úřad pro letectví (FAA)a chce se spolu s NTSB a etiopskými úřad účastnit vyšetřování.

Týmy záchranářů a vyšetřovatelů prohledávají místo havárie a hledají na poměrně velké ploše zbytky letadla, z něhož se nezachoval žádný větší kus, poznamenala agentura AP.

Odborníci považují Ethiopian Airlines za spolehlivou a bezpečnou společnost, i když v roce 2010 její letadlo spadlo rovněž krátce po startu v Bejrútu a zabilo se tehdy 90 lidí. Agentury připomenuly, že stejný typ boeingu měl nehodu loni v říjnu, když spadl na cestě z Jakarty do Jávského moře se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což "může vést k nárazu do terénu".

Etiopské řady vydávají postupně seznam obětí podle národnosti. Podle posledního z nich šlo o lidi ze 35 zemí. Nejvíce obětí - 32 - má Keňa, 18 Kanada. Nizozemsko stále ověřuje informaci o svých pěti obětech, které na seznamu nejsou. Češi mezi obětmi nejsou. Čtyři mrtvní jsou ze Slovenksa. Poslanec vládní Slovenské národní strany Anton Hrnko na facebooku potvrdil, že přišel při nehodě o manželku, dceru a syna. Čtvrtou slovenskou obětí je pracovnice charity. Všem pozůstalým kondoloval prezident Andrej Kiska.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud