V Unii vzniká nový plán přesidlování uprchlíků do členských zemí. Brusel by za ně chtěl i platit | info.cz

Články odjinud

V Unii vzniká nový plán přesidlování uprchlíků do členských zemí. Brusel by za ně chtěl i platit

Výbor Evropského parlamentu pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) dnes schválil návrh o přijímání uprchlíků ze zemí mimo Evropskou unii. Ten počítá především s nastavením jednotných pravidel, na základě kterých by byly posuzovány žádosti o azyl uprchlíků ze třetích zemí. Ti by před příchodem museli splňovat evropská kritéria, týkající se například bezpečnosti. Součástí plánu je ale také ustanovení, podle kterého by mohla Komise pravidelně navrhnout celkový počet osob, které mají do zemí EU přijít. Proti tomu vystoupil český europoslanec Tomáš Zdechovský, který jako člen LIBE hlasoval proti návrhu.

„Myslím, že kolem toho proběhla jen velmi malá diskuse a že je to taková křeč současné Evropské komise ještě dotáhnout nějaké téma navzdory kritice a tomu, že přerozdělování uprchlíků nefunguje,“ řekl pro INFO.CZ český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Nová legislativa, kterou dnes posvětil výbor LIBE, totiž počítá s tím, že by mohla Komise pravidelně navrhnout – a ministři zemí EU následně schválit – počet lidí, kteří mají být přesídleni ze třetích zemí.

V takzvaném ročním plánu Unie pro znovuusídlování by byly definovány i státy, odkud by lidé s nárokem na azyl měli být přijímáni přednostně – například tedy ze Sýrie či Jordánska, kde uprchlické tábory praskají ve švech. Nejednalo by se tedy o běžence, kteří přicházejí do Evropy na vlastní pěst.

Zpráva, kterou dnes schválil výbor LIBE, navíc požaduje, aby v případě, že členské země nepřijmou 75 procent ze stanoveného cíle, Komise přistoupila k jejich direktivnímu rozdělení mezi jednotlivé státy unie. Za každého takového člověka s nárokem na mezinárodní ochranu by pak země EU, která ho přijala, dostala 10 tisíc eur. „Komise to navrhla tak, aby to pro státy bylo motivační,“ vysvětluje Zdechvský, podle kterého je však plán příliš idealistický a v praxi nebude fungovat.

„Několik let od začátku migrační krize v EU je zřejmé, že mechanismy založené na předem definovaných počtech těch, kterým má být v jednotlivých státech udělen azyl, nefungují. Rozhodnutí o počtu lidí, kterým bude udělena mezinárodní ochrana, musí zůstat v rukou každého státu,“ zdůrazňuje Zdechovský, podle kterého je potřeba se spíš zaměřit na pomoc v místech konfliktu a v uprchlických táborech.

„Přestože takzvané znovuusídlování podporuji jako potřebný humanitární koncept, pro návrh celounijního mechanismu v podobě navržené ve zprávě Výborem LIBE, jsem dnes nemohl hlasovat,“ říká český europoslanec, podle kterého bylo protihlasů víc. Na to, aby zpráva schválena nebyla, to ale nestačilo. Zdechovský přesto mluví o určité proměně pohledů na danou problematiku: „Už se to posunuje tam, že řada mých kolegů, která třeba dříve byla pro přerozdělování a kvóty, už od toho dnes ustupuje.“

Nová legislativa musí ještě schválit Evropský parlament jako celek a v Radě Evropské unie také členské státy. Podle Zdechovského však unijní země návrhu zelenou nedají. „Já si myslím, že to Rada zablokuje, že nebude chtít, aby to prošlo, a bude se to snažit oddalovat,“ řekl redakci s tím, že návrh neprojde přes země, jako je Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Polsko ale i baltské státy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud