V USA zemřelo další dítě zadržených migrantů. Vyšetřování běží naplno | info.cz

Články odjinud

V USA zemřelo další dítě zadržených migrantů. Vyšetřování běží naplno

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) nařídil prověřit zdravotní stav všech dětí migrantů, které zadržuje. Informovala o tom agentura AP. Úřad reaguje na již druhé dětské úmrtí tento měsíc – v úterý v nemocnici na jihu Spojených států zemřel osmiletý chlapec Felipe Gómez Alonzo původem z Guatemaly, jehož spolu s otcem zadržela americká pohraniční stráž po přechodu hranice z Mexika.

CBP v prohlášení uvedl, že aby mohl poskytovat zdravotní péči, potřebuje pomoc jiných vládních agentur. Jeho mluvčí nebyl podle AP schopen uvést, kolik dětí má jeho instituce aktuálně na starost. Nicméně přechody hranice se množí a CBP zpracovává každý měsíc tisíce případů dětí v doprovodu i bez doprovodu rodičů. Do nemocnic jich podle vyjádření jednoho z jeho úředníků, Kevina McAleenana, úřad denně posílá desítky.

„Toto je naprosto výjimečný případ,“ řekl McAleenan o smrti obou dětí televizi CBS. „Naposledy zemřelo dítě, které procházelo řízeními CBP, před více než deseti lety, takže pro nás je to otřes,“ dodal.

Na následky šoku a dehydratace tento měsíc již zemřela sedmiletá dívka z Guatemaly. Dívka a její otec patřili do skupiny 163 běženců, kteří se 6. prosince sami vzdali americkým bezpečnostním složkám. O osm hodin později dítě zkolabovalo a s horečkou 41 stupňů Celsia bylo letecky přepraveno do nemocnice v El Pasu. Dívka podle CBP prodělala zástavu srdce, lékařům se následně podařilo srdeční činnost obnovit, dívka ale i tak po necelých 24 hodinách v nemocnici zemřela.

Postup CBP kolem úmrtí migrujících dětí kritizují ochránci lidských práv i někteří američtí politici. Vyšetření obou dětských úmrtí požaduje po amerických úřadech i guatemalské ministerstvo zahraničí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud