Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V zemi došel chleba, Trumpa ale sponzorovali. Co má společného venezuelská krize s Ruskem a USA?

V zemi došel chleba, Trumpa ale sponzorovali. Co má společného venezuelská krize s Ruskem a USA?

„Jsme zoufalí a unavuje nás žít v bídě,“ naříká Kelvyn Cava, bývalý stoupenec Hugo Cháveze. „S Chávezem měly naše mzdy nějakou hodnotu. Jenže pokud nás teď nezabije hlad, tak nás zabije kriminalita,“ říká jeden z obyvatel Venezuely. Při demonstracích ve venezuelské metropoli Caracasu přišlo v noci na dnešek o život 11 lidí. Protestující požadují nové prezidentské volby a propuštění opozičních politiků z vězení. Venezuela se ve snaze získat nějaké finanční prostředky silně zadlužila u Rusů a teď se ukázalo, že patřila k největším sponzorům americké prezidentské kampaně. 

Venezuela je plná paradoxů, podle odhadů má největší zásoby ropy na světě, patří na špici v žebříčku počtu soukromých tryskáčů. Skutečnost, že sponzorovala Trumpovu inauguraci je vzhledem k obrovské krizi přinejmenším zvláštní. Americká pobočka společnosti darovala na inauguraci 500 tisíc dolarů  (v přepočtu 12 milionů korun). 

Situace je ovšem o to zajímavější, že ve Spojených státech zahraniční firmy obdobné dary poskytnout nesmí. Ropný gigant to ale obešel tím, že daroval peníze skrze americkou Citgo Petroleum krátce poté, co venezuelská firma poskytla až 50 procent svých akcií společnosti jako záruku za půjčku v hodnotě 1,5 miliardy dolarů od ruské ropné společnosti Rosneft.

Oklikou by tak mohli Rusové získat podíl v americkém ropném průmyslu. Jenže na Rosneft se vztahují protiruské sankce, takže by Rusové zatím svůj podíl získat za současné situace nemohli, píše The Guardian. Venezuelský prezident Nicolás Maduro pravděpodobně doufá, že na zaplacení svého závazku bude mít díky protiruským sankcím spoustu času. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet americká politika vůči Rusku. Ministrem zahraničních věcí je Rex Tillerson, který má značné vazby na Rusko. 

Jak se situace vyvíjí?

Maduro zůstával vůči nové americké administrativě dlouho zdrženlivý. Trump se ale sešel s manželkou vězněného venezuelského politického vězně a Bílý dům vzápětí na to vydal prohlášení, ve kterém upozornil na to, že ti, kteří potlačují demokracii a lidská práva ve Venezuele, se budou odpovídat nejen venezuelskému lidu, ale také mezinárodnímu společenství.

Prezident Maduro situace hned využil a začal ve Venezuele s oblíbenou protiamerickou rétorikou. „Americká vláda, ministerstvo zahraničních věcí, dalo opozici povolení k provedení puče ve Venezuele,“ interpretoval slova Bílého domu Maduro.

Během masových protestů ve Venezuele zemřelo jen v noci na dnešek 11 lidí, na začátku týdne byl mezi obětmi i sedmnáctiletý chlapec z hlavního města Caracasu, který se demonstrací ani neúčastnil, informuje BBC.

V zemi už několik let trvá silná hospodářská krize. Inflace roste tisícovým tempem a v obchodech lidé nenakoupí ani základní potraviny. Nedostatek obilí vládu dohnal k extrémním opatřením. Pekaři musí 90 procent obilí spotřebovat na výrobu chleba. Ty, kteří pekli například sušenky nebo croissanty, zatkla policie. V zemi není k dostání toaletní papír. Lidé utíkají do okolních zemí.

Na konci března obvinily okolní státy i opozice prezidenta Madura z puče. Tamní parlament ztratil své kompetence a jeho pravomoci měl vykonávat soud, který je provládní. Nejvyšší soud své rozhodnutí o tři dny později zrušil, ale nedůvěra v soudy přetrvala a jen o týden později nejsilnějšímu opozičnímu politikovi zakázali na patnáct let vykonávat politickou funkci, píše BBC.

Maduro se snaží protesty potlačit. Mobilizoval armádu a zastavil provoz na některých stanicích metra. Protesty přesto neutichají.