Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V zemi, kde má zvíře větší cenu než uprchlík. „Bylo to totální peklo,“ vzpomínají migranti na Libyi

V zemi, kde má zvíře větší cenu než uprchlík. „Bylo to totální peklo,“ vzpomínají migranti na Libyi

Bití, nucené práce, peklo, které by nepřáli ani největšímu nepříteli. Tak popisují migranti otroctví, které zažívali v Libyi. Jejich svědectví popisuje zemi v rozkladu, kde se k obchodu s lidmi přidává i policie.

„Byli jsme otroci,“ praví Moussa Sanogo, migrant, který se z Libye vrátil zpět do rodného Pobřeží slonoviny, jenž musel nuceně pracovat na polích a vydržet bití od otrokáře. Měl štěstí. Přežil.

„Pro Araby nejsou černí muži ničím jiným než zvířaty. Zvířata léčí lépe,“ doplňuje Sanogo, jenž strávil více než čtyři měsíce snahou dostat se z Libye do Itálie. „Bylo to totální peklo,“ přizvukuje další z migrantů Maxime Ndong, který se v úterý vrátil do Kamerunu.

V Libyi žil osm měsíců a popsal, jak si pro migranty chodí potenciální kupci. Když cítí odpor, střílí po nich. Několik otroků zemřelo. Ti šťastnější se vrátili do vlasti v rámci programu Mezinárodní organizace pro migraci.

Sanogo popisuje Libyii jako zemi v anarchii. Stát ovládají zločinci a do obchodu s lidmi se zapojují i pořádkové síly. „Chytili nás lidí, kteří tvrdili, že jsou policisté. Pak mě prodali za 500 dinárů (necelých 8 tisíc korun) muži, který mě měsíc nutil pracovat na rajčatových polích.“

Povedlo se mu utéct do Tuniska, ale pašerák ho slibem cesty do Evropy přesvědčil, aby se vrátil do Libye. „Byli jsme chycení a zamčení v malé místnosti s šedesáti dalšími lidmi. Nemohli jsme se mýt. Když přišli Arabové, museli kvůli zápachu nosit masky,“ vzpomíná.

„Museli byste vidět, co jsme si prožili, abyste nám uvěřili,“ praví další z migrantů Seydou Sanogo. Proti tyranii a otrokářství protestovaly i některé celebrity, například fotbalista Didier Drogba. OSN navíc označila aukce s otroky jako možný zločin proti lidskosti. Tématem bude i na summitu Evropské a Africké unie na konci listopadu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link