Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Ženevě se vybíraly peníze pro zbídačený Jemen. EU pro letošek přislíbila skoro tři miliardy dolarů

V Ženevě se vybíraly peníze pro zbídačený Jemen. EU  pro letošek přislíbila skoro tři miliardy dolarů

Přísliby v hodnotě přibližně dvou miliard dolarů (přes 41 miliard korun) se dnes sešly na ženevské dárcovské konferenci pro Jemen. Generální tajemník OSN António Guterres to označil za úspěch a na akci vyzval válčící strany konfliktu v Jemenu k dosažení politické dohody o ukončení konfliktu. Ten vstupuje do čtvrtého roku a kvůli němu je 22 z 27 milionů obyvatel země odkázáno na naléhavou humanitární pomoc.

„Je to pozoruhodný úspěch,“ poznamenal Guterres ke dnes přislíbené sumě pomoci, která je podle něj v porovnání s loňskou dárcovskou konferencí prakticky dvojnásobná. Šéf OSN rovněž vyjádřil přesvědčení, že zbývající peníze se podaří vybrat v průběhu roku. OSN si totiž jako cíl vytyčila pro letošek získání zhruba tří miliard od dárcovských zemí. Podle OSN zatím přislíbily jenom Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty 930 milionů dolarů a Evropská unie chce letos věnovat dalších 107,5 milionu eur (přes 2,7 miliardy korun). Česko na konferenci reprezentoval Tomáš Szunyog, zástupce stálého představitele ČR při Evropské unii.

Guterres dnes rovněž vyzval k urychlenému ukončení konfliktu v Jemenu. „Vyzývám všechny strany, aby se bez odkladu zapojily do jednání s mým novým zvláštním zmocněncem Martinem Griffithsem,“ prohlásil Guterres na dnešní dárcovské konferenci.

Také jemenský ministr zahraničí Abdalmalik Michláfí dnes vyzval k návratu k jednacímu stolu. „Musíme najít ideální řešení, kterým je návrat k jednacímu stolu, abychom ukončili válku a vrátili se k udržitelnému systému podporovanému jemenským lidem,“ prohlásil Michláfí.

Guterres vybídl mezinárodní společenství k výraznému navýšení pomoci lidem v zemi sužované válkou. „Jemen je nejhorší humanitární krizí na světě,“ řekl generální tajemník OSN. Podle něj 8,4 milionu lidí neví, kde seženou další jídlo, a mnozí nemají přístup k pitné vodě. Téměř tři miliony dětí mladších pěti let je podvyživených, kritizoval šéf OSN. „Každých deset minut zemře jedno dítě z příčin, jež lze odvrátit,“ popsal situaci.

„Ale s mezinárodní podporou můžeme a musíme zabránit, aby země zabředla do dlouhodobé tragédie,“ prohlásil Guterres.

Guterres dnes rovněž vyzval k tomu, aby jemenské přístavy zůstaly otevřené pro humanitární a komerční zásilky, zejména potraviny, zdravotní potřeby a palivo. „Letiště v Saná je také životně důležité spojení, které musí zůstat zachováno,“ dodal šéf OSN. Také šéf jemenské diplomacie Michláfí řekl, že je třeba zajistit přístup humanitární pomoci k přístavům a letištím.

V nynější občanské válce v Jemenu stojí povstalci z řad šíitských Húsíů podporovaných Íránem proti mezinárodně uznávané vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterou podporuje Saúdská Arábie i Západ. Aliance proti povstalcům podnikla tisíce leteckých útoků, při nichž často umírají civilisté.

Konflikt se nevyhýbá ani přístavním městům, jako je povstalci kontrolovaná Hudajdá na západě Jemenu, kde se nachází největší jemenský přístav, přes který proudí k milionům lidí sužovaným hladem humanitární pomoc. Například minulý týden požár v Hudajdá zničil čtyři skladiště s potravinovou a další pomocí Světového programu pro výživu (WFP).

Válka si už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov. Podle OSN potřebují pomoc tři čtvrtiny civilistů, tedy na 22 milionů lidí.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1