Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válečná Ukrajina členem NATO? Stále víc lidí je pro, Porošenko slibuje referendum

Válečná Ukrajina členem NATO? Stále víc lidí je pro, Porošenko slibuje referendum

Dlouhodobě nestabilní situace na východě Ukrajiny se v posledních dnech opět zhoršila a země vidí jako jedno z možných řešení krize svůj vstup do Severoatlantické obranné aliance. Prezident Petro Porošenko se nechal slyšet, že zvažuje referendum o vstupu.

V případě jeho uskutečnění by se s největší pravděpodobností neměly vyskytnout potíže, z prvních průzkumů vyplývá, že by se pro vstup země do NATO vyslovilo 54 % občanů. Před čtyřmi lety by přitom pro hlasovalo pouze 16 % Ukrajinců.

„Jako prezident se řídím přáním svých občanů a nechám uspořádat referendum o otázce vstupu země do NATO,“ cituje slova ukrajinské hlavy státu německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pokud by se země stala členským státem obranné aliance, znamenalo by to s určitostí další eskalaci napětí ve vztazích s Ruskem.

Ty se opět rapidně zhoršily poté, co v neděli nanovo propukly ostré boje na východoukrajinské frontě u města Avdijivka. Proruští separatisté tam za posledních 24 hodin ztratili 26 bojovníků, 60 dalších radikálů bylo zraněno. Na sociální síti Facebook to oznámil policejní šéf Doněcké oblasti Vjačeslav Abroskin. Vysoké ztráty počítá i armáda. 

NATO apelovalo na Ruskou federaci, aby využila svého vlivu na rebely a pomohla tak zamezit opětovnému vyostření konfliktu. Ukrajina oproti tomu míní, že Rusko povstalce podporuje, Moskva takové obvinění odmítá.

Porošenko se také vyslovil optimisticky v otázce vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Podle jeho slov to nebude trvat dlouho a jeho země splní přístupová kritéria. Ukrajina znatelně snížila schodek státního rozpočtu a inflaci, prezident je rovněž přesvědčen, že si vede dobře v boji s korupcí.

„Více než 70 % Ukrajinců podporuje Evropskou unii. V časech brexitu a vzestupného trendu pravicového populismu je toto číslo skutečně působivé,“ podtrhl důležitost cifry ukrajinský prezident Petro Porošenko.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744