Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válečné zločiny v Iráku. Podle Amnesty International i prostřednictvím zbraní z USA, Ruska a Evropy

Válečné zločiny v Iráku. Podle Amnesty International i prostřednictvím zbraní z USA, Ruska a Evropy

Šíitské milice bojující po boku iráckých vojáků proti sunnitským ozbrojencům Islámského státu páchají válečné zločiny. Využívají k tomu zbraně dodané irácké armádě Spojenými státy, evropskými zeměmi, Ruskem i Íránem. Ve své nejnovější zprávě to uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Obviněné milice Hašíd Šábí označily tvrzení AI za lži, napsala agentura Reuters.

Podle AI se Teheránem podporované polovojenské skupiny Hašíd Šábí se zbraněmi ze zásob irácké armády dopouštějí mimosoudních poprav, mučení, únosů a cíleného ničení majetku civilistů.

Zahraniční dodavatelé zbraní, včetně USA, evropských zemí, Ruska a Íránu, si musí uvědomit, že všechny transfery zbraní do Iráku provází reálné nebezpečí, že skončí v rukou milic s dlouhou historií porušování lidských práv," řekl výzkumník AI Patrick Wilcken.

Irácké úřady pomohly vyzbrojit a vybavit (tyto) milice a platit jejich mzdy - musí přestat tolerovat toto systematické závažné porušování lidských práv a válečné zločiny," dodal. 

Mluvčí Hašíd Šábí tvrzení AI popřel na tiskové konferenci přenášené státní televizí. Zpráva AI podle něj obsahuje lži a záměrně pomlouvá oficiální vládní instituci.

AI se opírá o vlastní téměř dvou a půlletý terénní výzkum zahrnující fotografické a video důkazy spolu s rozhovory s desítkami bývalých vězňů, svědků, přeživších a příbuzných těch, co byli zabiti, zadrženi či zmizeli.

Hašíd Šábí loni v lednu kritizoval saúdskoarabský velvyslanec v Iráku Sámir Sabhan. Irácké ministerstvo zahraničí to označilo za porušení diplomatického protokolu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1