Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válečných zločinů jsme se v Mosulu nedopustili, hájí se koalice vedená Američany

Válečných zločinů jsme se v Mosulu nedopustili, hájí se koalice vedená Američany

 Za „nezodpovědné" označila dnes koalice vedená Spojenými státy zprávu organizace pro lidská práva Amnesty International (AI), podle níž koaliční vojáci v bojích proti extremistům ze skupiny Islámský stát (IS) v iráckém Mosulu porušili mezinárodní právo. Organizace Amnesty International v úterý obvinila příslušníky irácké armády a členy mezinárodní koalice, která ji podporuje, z nepřiměřeného použití síly v zónách obývaných civilisty v Mosulu. Podle AI se iráčtí a koaliční vojáci mohli v Mosulu dopustit válečných zločinů.

Koaliční mluvčí Joe Scrocca dnes agentuře AP řekl, že „válka není nic příjemného a předstírat něco takového by bylo pošetilé". „Ve válce jsou jak životy civilistů, tak životy vojáků ohroženy," dodal.

Irácký premiér Hajdar Abádí v pondělí oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem ve strategicky důležitém městě Mosul na severu země. Bitva o druhé největší irácké město trvala devět měsíců. I přes ohlášení vítězství vládních sil střety v části západního Mosulu pokračovaly i v úterý.

Organizace Amnesty International v úterý ve své zprávě označila bitvu o Mosul za „civilní katastrofu". V západní části města bylo podle AI při koaličních útocích pravděpodobně zabito na 5800 lidí, kteří se neúčastnili bojů. AI se přitom odvolala na organizaci Airwars, která monitoruje civilní oběti při operacích koalice proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

„Rozsah a závažnost civilních ztrát během vojenské operace s cílem znovudobytí Mosulu musí být okamžitě veřejně přiznány vládami v Iráku a v zemích, které jsou součástí koalice vedené USA," řekla Lynn Maaloufová z AI.

Organizace uvedla, že mezinárodní právo porušovaly v Mosulu všechny bojující strany, přičemž radikálové z IS zabíjeli civilisty bez soudu, vyháněli je z domovů a používali je jako lidské štíty.

Irácké a koaliční síly zase podle Amnesty International „používali v hustě osídlených městských oblastech nepřesné, výbušné zbraně". To již v úterý odmítl velitel koalice, americký generál Stephen Townsend. „Odmítám, že by koaliční palba byla nějakým způsobem nepřesná, nezákonná nebo že by nadměrně cílila na civilisty," řekl a vyzval AI, aby nejprve ověřila své informace, než bude činit podobná prohlášení.

Džihádisté z IS ovládli Mosul v červnu 2014, kdy z tamní velké mešity vůdce IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Irácká televize Súmaríja v úterý oznámila, že Islámský stát potvrdil dřívější informaci Ruska, že Bagdádí je po smrti. Bílý dům a americké ministerstvo obrany ale následně uvedly, že takové informace nemají.

Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který byl poslední významnou baštou IS v zemi, začala v polovině loňského října. Při operaci zahynuly tisíce lidí, celé čtvrti města byly srovnány se zemí a téměř 900.000 obyvatel Mosulu muselo opustit své domovy.

Americký generál Townsend varoval, že Islámský stát nebyl v Iráku zcela zničen a že je třeba připravit se na další tvrdé boje. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn označil pád IS v Mosulu za „bod zvratu", připomněl však, že Islámský stát nadále páchá násilí na lidech ve městě Tal Afar západně od Mosulu a ve městě Havíja nacházejícím se jižně od Mosulu. Apeloval také na iráckou vládu, aby v dobytém Mosulu respektovala lidská práva. "Ačkoli jsou zločiny IS strašlivé, není tady místo na odplatu," uvedl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1