Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka dětských gangů ničí Neapol. Za pár dní zemřelo osm lidí, situaci nezvládá ani armáda

Válka dětských gangů ničí Neapol. Za pár dní zemřelo osm lidí, situaci nezvládá ani armáda

Nad romantickým italským přístavem se sopkou Vesuv na horizontu se přehnal temný dešťový mrak. Neapol v posledních týdne sužuje výrazný růst násilí a brutální válka gangů mladistvých, kteří patří k obávané mafii Camorra. Jenom během deseti dní na přelomu května a června bylo v "Novém městě" zabito osm lidí a nic nenaznačuje tomu, že se situace mění k lepšímu. Do Neapole tak byly povolány policejní posily, protože ani armáda ve městě nemá situaci pod kontrolou, píše britský týdeník The Economist.

V turistickém průvodci Neapolí se o fenoménu "stesa" nedočtete. Termín je přitom vyhrazen pro situaci, kdy do zaplněných neapolských ulic a náměstí vtrhnou gangsteři Camorry na mopedech a bezhlavě střílejí do vzduchu. Jednotlivé odnože mafiánské organizace se tak snaží uplatnit svou nadvládu nad spravovaným územím. Značkují si revír. To, že při tom občas někdo zemře, jako například před dvěma roky sedmnáctiletý Genny Cesarano, je moc nezajímá. Když se kácí les, létají přeci třísky.

V poslední době se vlna násilí v Neapoli opět vzedmula a může za to paradoxně dobrá práce policistů. Ti totiž pozatýkali tolik pohlavárů Camorry, že se rodinného byznysu často musí chopit jejich nedospělé děti. Na konci května tak v Neapoli zadrželi lokálního mafiánského bosse, kterému bylo teprve 16 let a podle týdeníku The Economist není výjimkou, že některým členům gangu je i dvanáct let. Na tyto členy zločineckých skupin je tak italský zákon krátký, trestně odpovědní jsou až lidé starší 14 let.

Místní lidé členy Camorry před policií paradoxně brání. Přestože podle některých statistik až 80 procent všech neapolských obchodů musí Camorře platit výpalné, představuje mafie pro mladé lidi bez kvalifikace jednoho z nejlepších zaměstnavatelů. A to se v nezaměstnaností sužované Itálii počítá, zvláště když plat je vysoce nadprůměrný. 

Zatímco jiné italské mafie jako Cosa Nostra či ´Ndrangheta jsou tradičně silně hierarchizované, v Camorře je situace přesně opačná. Tuto mafii tvoří mnoho malých, separovaných skupin, které ovládají jednotlivá území a mnohdy soupeří i samy proti sobě. Vnitřní střety kvůli pašování drog jsou tak častější, než v jiných zločineckých skupinách, a jak ukazují policejní statistiky, tak i krvavější.

Mezi hlavní byznys Camorry patří pašování drog, organizace však nepohrdne ani celou řadou doprovodných aktivit. Peníze získává z lichvy, obchodu se zbraněmi i z výroby padělků luxusního zboží. Od 80. let se Camorra rovněž věnuje třeba i likvidaci průmyslového odpadu, se směrnicemi Evropské unie si však v tomto případě opravdu hlavu neláme. I proto tak okolí Neapole lemuje nespočet nelegálních skládek a je tam zaznamenán zvýšený počet nádorů a vrozených vad.

Faktem je, že Camorra i nyní sahá do těch nejvyšších pater neapolské společnosti. „Dříve to bylo tak, že členové Camorry chodili žádat politiky o laskavosti. Dnes to však v Neapoli chodí tak, že politik potřebuje pomoc od členů Camorry,“ popisuje situaci státní zástupkyně Simona Di Monteová.

Praktiky mafie Camorra podrobně popsal ve své knize Gomorra z roku 2006 spisovatel Roberto Saviano, který se však od té doby musí skrývat na neznámém místě.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744