Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka na nože. Člen Trumpova týmu mluví o nové americké vládě

Válka na nože. Člen Trumpova týmu mluví o nové americké vládě

Týden poté, co Donald Trump překvapivě zvítězil v prezidentských volbách, se v amerických médiích začíná stále víc spekulovat o tom, že to uvnitř jeho přechodného týmu připomíná politickou válku. Sám miliardář to popírá a tvrdí, že vše probíhá bez problémů. Informace, které z jeho kruhů unikají, jsou podle něj nepravdivé. 

Vyhazov už v prvních dnech dostal guvernér státu New Jersey Chris Christie, který měl právě střídání administrativ v Bílém domě zajistit. Na jeho místo přišel Trumpův viceprezident Mike Pence. Tím ale otřesy v Trump Tower neskončily. Tento týden dostali podle The New York Times padáka další čtyři politici, kteří měli v následujících měsících dohlížet především na národní bezpečnost.

Jedním z nich je bývalý kongresman Mike Richards, který už svůj odchod oficiálně oznámil. Dlouho se o něm přitom mluvilo jako o žhavém kandidátovi na šéfa CIA. V nelibost podle The Washington Post upadl právě kvůli napojení na Christieho, který podle BBC vadil hlavně Trumpovu poradci a zeti Jaredu Kushnerovi. Christie byl totiž státním zástupce, který Kushnerova otce poslal v roce 2005 kvůli daňovým podvodům a manipulaci svědků do vězení.  

„Je to úplná bitva na nože,“ řekl serveru Politico řekl o atmosféře uvnitř týmu zdroj, který má k Trumpovi blízko.

V sídle Trumpova štábu se mezitím podle amerických reportérů střídá jedna osobnost za druhou. Trumpův rival z primárek Ted Cruz, herečka Marla Maplesová, módní návrhář Timmy Hilfiger. Zůstávají většinou jen pár minut, pak rychle odcházejí.

Sám Trump svůj penthouse naopak příliš neopouští. Od svého prvního oficiálního povolebního rozhovoru veřejně nevystoupil. Komunikuje jen prostřednictvím Twitteru a to v mnohem menší míře, než bylo před volbami obvyklé. Zprávy o zmatcích při sestavování vlády se ale snaží rozptýlit. Jména těch, kdo aspirují na ministry, prý zná pouze on. 

Mezi Republikány se ale mezitím začínají ozývat hlasy proti dvěma nejpravděpodobnějším kandidátům na ministra zahraničí. Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani nemá podle svých stranických kolegů dostatek diplomatických zkušeností. Server Politico navíc nedávno psal o jeho údajné konzultační činnosti pro zahraničí vlády, která by ho stavěla do střetu zájmů. John Bolton byl v Bushově administrativě hlavním zastáncem invaze do Iráku, proti které se Trumpova kampaň v poslední době ostře vymezovala.

Drama se navíc dál víří i okolo dvou jmen, která už Trump oficiálně oznámil, tedy spíš kolem jednoho. Demokratům a řadě republikánů vadí strategický poradce nového prezidenta Steve Bannon. Šéf magnátovy předvolební kampaně je známý hlavně díky svému ultrakonzervativnímu webu Breitbart News. Ten je podle agentury Reuters tribunou neonacistů, bílých rasistů a antisemitů.

Politici z obou táborů tak začínají mít podle Huffington Post obavy, že Trumpova vláda nebude v době jeho inaugurace připravená začít vládnout. Mluví o panice. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1