Články odjinud

Válka o financování bariéry na hranicích s Mexikem zuří dál. Rozčilený Trump práskl demokratům dveřmi

Válka o financování bariéry na hranicích s Mexikem zuří dál. Rozčilený Trump práskl demokratům dveřmi

Americký prezident Donald Trump se dnes vydá na jih země, aby se osobně přesvědčil o situaci na americko-mexické hranici. Cesta se uskuteční v atmosféře tvrdých sporů o financování hraniční zdi. Trump v noci na středu SEČ v projevu z Oválné pracovny prohlásil, že „na žádost demokratů“ souhlasí s tím, že jižní hranici s Mexikem nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard Kč) na její financování republikánský šéf Bílého domu trvá, což ovšem demokraté nově ovládající dolní komoru Kongresu odmítají.

Demokraty chtěl prezident přesvědčit pro podporu uvolnění financí na stavbu hraniční bariéry na středeční schůzce s kongresovými lídry. Setkání v Bílém domě však podle obou stran trvalo pouze velmi krátce.

Trump po něm na twitteru napsal, že nabídl odblokování vládního rozpočtu, který už je třetí týden bez prostředků, výměnou za to, že demokraté do 30 dnů poskytnou hlasy ke schválení financí na hraniční bariéru. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová však tento návrh odmítla, načež podle šéfa demokratické senátní menšiny Chucka Schumera Trump nazlobeně opustil místnost.

Pelosiová tento týden naopak hodlá prosadit sérii návrhů, které by finance pro jednotlivé vládní úřady uvolnily. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů chce tlačit na některé republikány v Senátu, kteří se obávají ztráty voličských sympatií kvůli odloženým výplatám pro státní zaměstnance, aby návrhy rovněž podpořili.

Podle prezidentových kritiků by byl účinek hraniční zdi sporný. V roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400.000 lidí, což je výrazně méně než na přelomu století, kdy počty pokusů o ilegální přechod dosahovaly každoročně milionu. Většina cizinců, kteří v USA žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně. Tito lidé přicestovali s platným vízem, ale po jeho vypršení v zemi zůstali.

Trumpova bariéraTrumpova bariéraautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud