Válka o mozky. Kanada přebírá USA vzdělané cizince ohrožené Trumpovými plány | info.cz

Články odjinud

Válka o mozky. Kanada přebírá USA vzdělané cizince ohrožené Trumpovými plány

Donald Trump přišel v sobotu s návrhem na řešení rozpočtové krize, která už rekordní 30. den svírá Spojené státy. Americký prezident sice dále trvá na 5,7 miliardách dolarů na výstavbu pohraniční bariéry, ale zároveň nabídl ústupky v některých jím dříve kritizovaných migračních programech. Stranou zájmu však zůstává věc, která trápí především americké technologické firmy. Zrušení nebo omezení jednoho konkrétního vízového programu už se snaží využít Kanada, jež láká mozky na své území.

V kandské Ottawě dlouhá léta sní o projektu, který by mohl konkurovat proslulému americkému Silicon Valley. Zřejmě nikdy nebyli k úspěchu blíže než nyní. Zatímco ve Spojených státech se vede zdánlivě nekonečná bitva mezi prezidentem a demokraty o pohraniční bariéru a nelegální migraci, technologické firmy více zajímá, co bude s cizinci, kteří nyní mají platná pracovní víza podle programu H-1B.

Ten umožňuje vybraným zhruba 85 tisícům cizích pracovníků získat pracovní povolení v USA. Trump v minulosti volal po jeho ukončení či omezení. Minulý týden slíbil, že přijde s reformou programu. I když zvolil smířlivý tón, jeho slova vyvolala u zaměstnanců v Silicon Valley ještě větší obavy. V prvních měsících po nástupu do úřadu Trump v souvislosti s pracovním trhem prosazoval politiku upřednostňování amerických pracovníků a instruoval ministerstvo vnitřní bezpečnosti k revizi programu, která by vedla k častějšímu zamítání žádostí o víza.

Loni v srpnu zaslali zástupci velkých amerických technologických firem včetně Applu, Cisca a IBM ministerstvu dopis vyjadřující znepokojení nad změnami. „Nekonzistentní imigrační politika je nespravedlivá a odrazuje talentované a velice schopné individuality od hledání kariérních možností ve Spojených státech,“ píše se v dopise. Ministerstvo odpovědělo, že navržené změny jsou nyní přezkoumávány, aby zajistili, že nejlepší žadatelé víza dostanou.

Nejistoty cizinců a amerických firem se snaží využít v Kanadě. Tamní politické strany se shodli na politice otevřených dveří vzdělaným a vysoce kvalifikovaným migrantům. Někteří Kanaďané dokonce zakládají firmy pomáhající lidem ze Silicon Valley s žádostmi o pobyt v Kanadě a přímo v technologickém centru lákají cizince k přestěhování.

„Přivést zahraničního pracovníka do Kanady trvá  méně než čtyři týdny. Obvykle jim trvá déle si zabalit věci,“ komentuje pro list Washington Post Irfhan Rawji, zakladatel firmy MobSquad, která nabízí přestěhování softwarovým inženýrům a dalším profesím.

Mnoho pracovníků si pochvaluje kanadskou vstřícnost, která pro ně znamená ukončení nejistého života, v němž museli neustále žádat o prodloužení vízového povolení. Kanada ale zároveň naráží na špatný marketing. Řada lidí se ptá, co je v zemi možné dělat, někteří si myslí, že v zemi nejsou silnice. O to větší překvapení je, když poznají kanadskou realitu.

„Jediná věc, která mi tu vadí, je počasí,“ říká Akshaya Muraliová, která se v říjnu přestěhovala do Toronta. Naráží na mrazivé kanadské zimy, které mohou být pro lidi zvyklé na mírnější nebo dokonce výrazně teplejší americké klima nepříjemné. Jinak si ale Kanadu chválí jako skvělé místo pro rodiny a výchovu syna.

S marketingem se Kanadě snaží pomoci několik webových projektů. Některé, jako třeba stránku Mov North, zakládají i sami cizinci, kteří do Kanady v nedáné době přišli. Zahrnují rady, jak se oblékat v chladném počasí nebo informace o kanadských sociálních programech. Snaží se také propojit pracovníky s konkrétními kanadskými firmami.

Snaha lákat mozky do Kanady ale nekončí jen u pracovníků. Rozrůstají se též projekty změřené na celé firmy, které v Silicon Valley závisí právě na cizincích. Ty Kanaďané lákají, aby si u severního amerického souseda zakládaly pobočky, jež jim ještě lépe pomohou přilákat ty největší talenty z celého světa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud