Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka o mrtvé. Mezi Izraelem a Palestinou se rozhořely spory kvůli tělům bojovníků

Válka o mrtvé. Mezi Izraelem a Palestinou se rozhořely spory kvůli tělům bojovníků

Jsou to dva roky, co Hadara Goldina jeho nejbližší viděli naposledy. Stopy mladého izraelského vojáka skončily v roce 2014 v tunelovém komplexu v Gaze. Později se našla část jeho výbavy se stopami DNA. Patologové ho na základě toho prohlásili za padlého v boji.

Jeho ostatky rodina stále nemá, drží je palestinské radikální hnutí Hamás.

„Nemůžeme se s ním rozloučit, dokud ho nedostaneme domů,“ řekla listu The Washington Post jeho matka Leah Goldinová. Není jediná, kdo nemůže pohřbít své dítě. Hamás drží těla i dalších izraelských vojáků. Tel Aviv to označuje za barbarské chování, sám ale v minulosti postupoval podobně.

Izraelský voják Hadar GoldinIzraelský voják Hadar Goldinautor: Reuters

Izrael nikdy nevrátil těla 19 bojovníků Hamásu, kteří na jeho území zemřeli během války v roce 2014. Zadržuje také ostatky Palestinců, které vojáci zastřelili během loňské série násilí mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. V současnosti jich je v izraelských márnicích nejméně 20.

Obě strany se navzájem obviňují z emotivního vydírání. Mluví o nelidských postupech a porušování mezinárodního práva. Hamás doufá, že zadržováním těl izraelských vojáků dosáhne propuštění palestinských bojovníků z vězení. Izrael se podobným opatřením snaží zabránit další vlně palestinského násilí na svém území.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1