Válka o nenáviděný glyfosát. Francie s Itálií lobbovaly za jeho konec, mají vlastní alternativu | info.cz

Články odjinud

Válka o nenáviděný glyfosát. Francie s Itálií lobbovaly za jeho konec, mají vlastní alternativu

Navzdory kritice ekologických organizací daly členské země Evropské unie na dalších pět let zelenou používání pesticidu glyfosát, který je aktivní složkou herbicidu Roundup americké společnosti Monsanto. Na pozadí politického boje mezi jednotlivými státy se sváděly také neprůhledné zákulisní hry. Zatímco Česko, Německo nebo Velká Británie prodloužení licence podpořily, Francie nebo Itálie od počátku prosazovaly její ukončení. Jak nyní napsal server Politico, za jejich snahou byly především vlastní zájmy – tedy sesadit Roundup z pozice jedničky na trhu a dostat na jeho místo vlastní alternativu, která je podle nich k přírodě o něco šetrnější.

Debata o používání glyfosátu se v Bruselu táhla dlouhé týdny. Zatímco Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje látku užívanou při hubení plevele za karcinogenní, Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky tvrdí, že je neškodná.

Celkem 18 členských zemí EU v pondělí nakonec hlasovalo pro prodloužení licence, která by jinak skončila v polovině prosince.

Proti dalšímu používání herbicidu se postavilo celkem devět zemí, včetně Francie, Itálie nebo Belgie. Francouzský prezident Emmanuel Macron už dlouhou dobu slibuje, že se zbaví glyfosátu, jakmile „budou nalezeny alternativy“.

Jak se ale zdá, Francie a Itálie už příhodnou alternativu mají. Koneckonců, tyto dvě země založené na zemědělství by se jinak proti glyfosátu ani postavit nemohly – hrozila by vzpoura místních agrárníků, pro které jsou prostředky na hubení plevele životně důležité.

Jak píše server Politico, Francie s Itálií totiž mají v případě zrušení licence pro glyfosát  plán B. Je jím údajně o něco přírodnější produkt, který by mohl všudypřítomný přípravek Roundup ze Spojených států poslat k ledu a dostat se na jeho pozici jedničky na trhu. Na alternativním pesticidu od roku 2015 pracuje Francie společně s Itálií a Belgií – jeho primárním výrobcem je podnik Jade založený u Bordeaux v jihozápadní Francii, který má ale výhradní distribuční smlouvu s italskou chemickou firmou Novamont.

Alternativa k Roundupu je založena na kyselině pelargonové, která se vyskytuje v řadě rostlin, jako jsou například bodláky. Jak tvrdí Bruno Caio Faraglia, který pracuje na italském ministerstvu zemědělství, kyselina pelargonová „je velmi účinný herbicid a určitě jedna z látek, kterou lze považovat za alternativu ke glyfosátu“. Připustil sice, že výrobek stojí víc než glyfosát, je ale v souladu se snahou Itálie přejít na „udržitelné zemědělství se zcela novým přístupem“.

Firmy vyrábějící alternativní výrobek z kyseliny pelargonové doufají, že se díky jeho přírodnímu základu vyvarují karcinogenních efektů, které mohou plynout z používání glyfosátu. Evropské potravinářské a chemické úřady sice užití kyseliny pelargonové v EU schválily, upozornily ale, že může způsobovat podráždění očí, znečišťovat vodu a vyvolávat kožní potíže.

Proti kyselině pelargonové se pochopitelně staví chemické společnosti, které upozorňují na to, že na rozdíl od glyfosátu nedokáže u plevele ničit i kořeny. Jeden z lobbistů chemických firem pak podle Politica tvrdí, že existuje riziko, že se plevel po roce od použití kyseliny vrátí, a posměšně dodává, že je vhodná jen pro „amatérské zahradníky“.

Výrobci přípravku si však za kyselinou pelargonovou stojí. Jak tvrdí Vincent Van Langendonck – obchodní ředitel belgické společnosti Belchim Crop Corporation, která je vlastníkem firmy Jade, kyselina je „přirozené řešení negativ glyfosátu, která dokáže zabíjet plevel i mech“. „Myslím, že by vlády mohly mít zájem o zvážení alternativy k chemickým herbicidům na trhu,“ dodává s tím, že kyselina je přírodní produkt, který se snadno rozkládá v půdě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud