Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka s fotbalisty i průšvih nejbližších poradců. Trumpa na domácí scéně stíhá rána za ranou

Válka s fotbalisty i průšvih nejbližších poradců.  Trumpa na domácí scéně stíhá rána za ranou

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v posledních dnech opět kupí problémy na domácí scéně. Vášně budí jeho prohlášení na adresu hráčů populární fotbalové ligy NFL, list New York Times upozornil, že jeho lidé používali soukromé e-maily, a do toho všeho to vypadá, že v Kongresu neprojde další návrh na změnu systému zdravotní péče. Už tak pochroumaná Trumpova pozice dostává s každým dnem další ránu.

Kořeny toho sporu sahají daleko před začátek Trumpova funkčního období. A neodstartoval ho nějaký ruský hacker, nýbrž fotbalista. Quarterback týmu profesionální ligy amerického fotbalu NFL San Francisco 49ers Colin Kaepernick si loni před přípravným zápasem při americké hymně klekl. Bylo z toho pozdvižení a debaty, jestli hráč nezneuctil jeden z nejdůležitějších symbolů Spojených států.

Důvod byl jednoduchý. Kaepernick, jenž pochází ze smíšeného manželství Afroameričana a Italky, chtěl poukázat na policejní násilí, kterému podle něj čelí obyvatelé tmavé pleti.

Kaepernick už za 49ers nehraje. Letos v březnu s klubem rozvázal smlouvu. Přestože nepatří k nejhorším hráčům soutěže a v roce 2013 dovedl svůj klub až do finále Super Bowlu, dosud angažmá nesehnal. Na vině může být mnoho faktorů včetně fotbalistových finančních nároků, například Kyle Wagner z analytického webu FiveThirtyEight.com se však domnívá, že to souvisí s Kaepernickovými politickými názory.

„Stáhněte toho zkur...a z trávníku“

Ačkoli ho na hřišti neuvidíte, Kaepernickův duch se vrátil v letošním přípravném období. Na konci srpna se protest pokleknutím objevil znovu. Pokleknutí více než tuctu hráčů Clevelandu Browns rezonovalo ještě silněji.

Tak moc, že se proti němu ohradil i americký prezident Donald Trump. „Nepotěšilo by vás, kdyby jeden z majitelů klubů NFL, když někdo neprojevuje respekt naší vlajce, řekl, hned toho zkur…a stáhněte z trávníku, pryč s ním, má padáka?“ hřměl Trump minulý týden na setkání se svými příznivci v Alabamě.

Reakcí na jeho výroky a nevybíravá slova byly ještě větší protesty. V demonstraci odporu se změnilo celé třetí kolo NFL. V nedělních zápasech hráči při hymně klečeli či byli zaklesnutí do sebe. A podobně jako v Kaepernickově případě, také tady se ukázalo, jak je současná americká společnost rozdělená. Část diváků projev nesouhlasu vítala, jinou popuzoval.

Stažené pozvání

Mezi ty, co Trumpa za jeho slova kritizovali, patřila i hlavní hvězda NFL a pětinásobný vítěz Super Bowlu Tom Brady. Přidal se také hvězdný basketbalista Stephen Curry, jenž loni dovedl tým Golden State k vítězství v NBA.

Za to obvykle následuje pozvánka do Bílého domu. Curry toho ale nevyužil a prezident to nyní použil proti němu. „Návštěva Bílého domu je považována za velkou poctu pro šampiony. Stephen Curry ohledně pozvání váhá, proto jej stahuji!“ napsal Trump na Twitter.

Curry se ohradil, že za Trumpem přijít ani nechce a další hvězda, LeBron James, okamžitě na téže sociální síti jeho slova potvrdil. „Ty mizero. Stephen už sám řekl, že nikam nepůjde! Takže o žádném pozvání ani nebyla řeč. Pozvánka do Bílého domu bývala velkou poctou, dokud ses tam neobjevil ty!“

Americký fotbal je nejpopulárnějším sportem v USA. Jeho hráči jsou v zemi nesmírně oblíbení. Trump si tedy zahrává s ohněm, když je kritizuje slovy, jaká by z úst hlavy Spojených států ještě před pár lety očekával málokdo.

„Kritika byla ostrá i na Trumpovy poměry. To jsou vulgarity nejhlubšího zrna. Samozřejmě to na jeho vnímání může mít vliv, ale záleží na řadě faktorů, jak se tomu budou věnovat média, jakou budou mít kauza gradaci, jestli ji nepřebije nějaký nový skandál nebo události kolem Severní Koreje,“ domnívá se v rozhovoru s INFO.CZ amerikanista Jakub Lepš z University of New York in Prague.

Kushner jako Clintonová

„Válka“ s fotbalisty ale není jedinou lapálií, kterou prezident řeší. List New York Times odhalil, že minimálně šest členů jeho týmu používalo pro pracovní komunikaci soukromý e-mail. Mezi nimi měl být i zeť a jeden z nejbližších Trumpových poradců Jared Kushner, jeho žena Ivanka, bývalý hlavní stratég Stephen K. Bannon nebo někdejší ředitel kanceláře Reince Priebus.

Přestože není nelegální, je používání soukromého e-mailu v USA vysoce citlivou záležitostí. Potíže s tím měla v roce 2007 například administrativa prezidenta George Bushe mladšího. Loni zase naplno propuknul skandál kolem privátního účtu demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, který měla používat ještě jako ministryně zahraničí.

Tu kvůli tomu dokonce vyšetřovala FBI a Trump mimochodem tuto kartu v kampani používal proti své soupeřce. „Ukazuje to na jeho pokrytectví,“ míní Lepš.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová prohlásila, že všichni pracovníci dostali instrukce, že mají pro pracovní korespondenci využívat oficiální e-mailové schránky. Soukromé účty jsou totiž daleko snazším terčem hackerů. „Je to problém nejen pro toho, kdo e-maily odesílá, ale také toho, kdo je dostává,“ konstatuje James Norton, který za vlády George Bushe mladšího působil na ministerstvu vnitra.

„Mrtvá“ reforma

Do třetice všeho špatného Trumpovi navíc reálně hrozí, že v Kongresu znovu neprojde jím podporovaný návrh zdravotní reformy. Změna systému péče o nemocné přitom byla jedním z hlavních slibů v předvolební kampani.

Republikánům se totiž v Senátu drolí jejich křehká většina. K dosavadním rebelům Johnu McCainovi a Randu Paulovi se přidala také Susan Collinsová. Její hlas přitom může být zásadní. Pokud by všichni ostatní republikáni byli pro, získal by návrh jen 49 hlasů. Republikáni jich ve stočlenné komoře potřebují alespoň 50. V případě rovnosti by měl finální slovo viceprezident Mike Pence.

„Všichni čekali, že se při rozložení sil v Kongresu a Bílém domě podaří prosadit zdravotní reformu i už někdy na jaře. Trump ale postupuje amatérsky a vztah s Kongresem podcenil. To jsou složitá vyjednávání a přesvědčování. Nelze sedět v Bílém domě a čekat, že vám schválí, co chcete,“ kritizuje dosavadní prezidentův přístup Lepš.

Reforma narazila už letos v červenci. Aby se tak nestalo znovu, podílel se na přípravě nového návrhu jeden z umírněnějších senátorů Lindsey Graham. Ani tak se ale nedaří odpůrce přesvědčit.

Proti náhradě za tzv. Obamacare vystupují i experti. Vadí jim, že novinka přesouvá podstatnou část financování povinného zdravotního pojištění z federální pokladny na jednotlivé státy. Podle kritiků to povede k výraznému omezení peněz do programu pro příjmově nejslabší obyvatele. Odhady tvrdí, že do deseti let po uvedení návrhu do praxe může přijít o zdravotní pojištění až 32 milionů Američanů.

„Některé státy mohou rozhodnout, že nebudou hradit ani preventivní vyšetření, například screeningové testy mající odhalit rakovinu, mamograf, nebo kolonoskopii,“ vyjadřuje obavy Dick Woodruff viceprezident American Cancer Society.

Ať udělá cokoli

Trump si přesto trvá na svém a chce návrh prosadit. „Nemají odvahu, aby pro něj hlasovali,“ prohlásil na adresu rebelů. Sám však cítí, že se jeho úspěch rozplývá. K trojici odpůrců se může přidat ještě další část nerozhodnutých, což by znamenalo definitivní konec nadějí.

Do konce funkčního období zbývají Trumpovi ještě více než tři roky, už nyní se ale jeho popularita boří letitá minima. Další skandály mu teď mohou teoreticky ještě ubrat z jeho dosavadní 40procentní podpory mezi Američany.

Lepš si však nemyslí, že by prezidentova pozice u voličů kvůli současným lapáliím výrazně utrpěla. „Analýza ukazuje, že navzdory všem jeho skandálům ho podporuje asi polovina z tohoto počtu. Nějakých dvacet procent lidí za ním bude stát, ať udělá cokoli. A ta druhá polovina je mu také spíše nakloněna.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1