Válka v Jemenu: Z přístavu Hudajdá utíká každý den na 3000 dětí, čelí náletům i minovým polím | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka v Jemenu: Z přístavu Hudajdá utíká každý den na 3000 dětí, čelí náletům i minovým polím

Válka v Jemenu: Z přístavu Hudajdá utíká každý den na 3000 dětí, čelí náletům i minovým polím

Kvůli bojům v jemenském přístavním městě Hudajdá utíká každý den z oblasti na 3000 dětí, informovala dnes mezinárodní humanitární organizace Save the Children. Hudajdá čelí ofenzivě provládních sil od 13. června. V rukou šíitských povstalců je město i přístav od roku 2014.

Jak organizace uvedla, každý den Hudajdá opouští průměrně 6238 lidí, z nichž polovinu tvoří děti. Jejich útěk však bývá často velmi nebezpečný. Rodiny se totiž musí vyhnout "minovým polím i náletům a často se dostávají do oblasti aktivních bojů", poznamenala agentura AP. Save the Children v této souvislosti vyzvala všechny strany konfliktu, aby zastavily násilnosti a podpořily mírové úsilí OSN.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.