Články odjinud

Válka ve 140 znacích: Expert vám vysvětlí, jak se dá vyhrát konflikt bez jediného výstřelu

Válka ve 140 znacích: Expert vám vysvětlí, jak se dá vyhrát konflikt bez jediného výstřelu

Sociální sítě změnily společnost i válku, říká v rozhovoru pro INFO.CZ odborník na sociální média David Patrikarakos a autor knihy Válka ve 140 znacích. Společnosti jako Facebook a Twitter je podle něj třeba regulovat.

Napsal jste knihu o válce a sociálních sítí? Jakou největší změnu přinesla sociální média ve válkách?

Novinkou je, že nyní je propaganda sama o sobě válkou. Schopnost rozšiřovat narrativ (tedy vlastní vyprávění, příběh, který dává situaci smysl a vysvětluje ji) se stala důležitou jako nikdy předtím a v tom hrají sociální média klíčovou roli. Zesilují dopad zprávy a urychlují její rozšiřování. Například zprávu na sociální síti Twitter mohou vidět miliony lidí v průběhu jedné minuty. Dříve tu nic takového nebylo. Můžete tím třeba mobilizovat lidi, aby vyšli do ulic, jako se to stalo v průběhu Arabského jara v roce 2011. V Egyptě takhle vyšly během revoluce tisíce lidí protestovat na náměstí Tahrír. Protesty na Ukrajině na kyjevském Majdanu začaly po zveřejnění zprávy na sociální síti Facebook.

Je tedy stále ještě cílem války dosáhnout vítězství vojenskými prostředky, nebo právě vnutit lidem svůj výklad událostí?

Někdy ano, někdy ne. V případě tradiční války proti sobě válčí dvě nebo více stran a místo pro válku je omezené. Je to něco jako boxerský ring ohraničený provazy. Vítěz pak určí politické řešení, které vnutí poraženému. Tohle platilo po první světové válce i po druhé světové válce po porážce nacistů. Pokud jde o propagandu, ta sloužila k tomu, aby podporovala armádu v poli. Teď se to na některých místech změnilo a je to úplně naopak.

Devět měsíců, v průběhu kterých se rodila má poslední kniha, jsem strávil na Ukrajině. A viděl jsem tam, že Rusko nikdy nemělo záměr vojensky porazit Ukrajinu. Na začátku války na Ukrajině to mohlo snadno udělat. Místo toho bylo vidět, že cílem Ruska bylo destabilizovat Ukrajinu. Prostřednictvím toho, že obyvatelé východní Ukrajiny uvěří jedné verzi událostí a příběhu kolem války: že v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě vládne fašistická junta, že chce na Ukrajině potlačit a zakázat ruský jazyk, že chce pronásledovat rusky mluvící obyvatele východní Ukrajiny. Slyšel jsem to vyprávěné přesně těmi samými stejnými slovy v každém městě, které jsem na východní Ukrajině navštívil. Ruský prezident Vladimir Putin poslal vojáky a tanky na východní Ukrajinu, ne dobýt celou zemi, ale aby tam vytvořily prostor pro ruskou propagandu a podporovali na místě její rozšiřování v televizi a v kyberprostoru.

Není to jen znakem slabosti Ruska? Že si prostě nemůže dovolit okupovat Ukrajinu, protože by to bylo nákladné.

Ne, Rusové nepotřebují na Ukrajině vojenské vítězství a ani si ho nepřejí. Pro ruského prezidenta je současný stav věcí perfektní, i když jde o pro Rusko nákladnou věc a stojí ho to velké peníze. Rusové zabrali ukrajinský Krym, protože si myslí, že je ruský. Ukrajinu chtějí jen destabilizovat a nechat Kyjev utrácet peníze na válku. V tom Rusové uspěli. Zároveň chtějí destabilizací Ukrajiny způsobit, aby se Ukrajina přestala přibližovat politicky Evropě a aby zmizela možnost, že někdy vstoupí do Severoatlantické aliance. Okupace celé Ukrajiny by jim neposloužila, vytvořila by globální problém.

Co vlastně kromě obviňování Kyjevu z různých zločinů ještě říká ruská propaganda a jak je používána k vámi zmíněné destabilizaci?

Sovětská propaganda tvrdila, že SSSR je ideální společnost, že komunismus vytvořil utopickou společnost a snažila se vytvořit příznivý obraz Sovětského svazu. Současná ruská propaganda nic takového nedělá. Nepokouší se tvrdit, že Rusko je skvělé nebo že Rusové mají v Rusku skvělý život. Její tvůrci chtějí, aby tomu tak bylo, ale vědí, že to tak není. Místo toho vytváří spoustu příběhů, které vydávají, a nakonec už mezi nimi nelze najít pravdu. Třeba když bylo nad východní Ukrajinou sestřeleno proruskými separatisty holandské dopravní letadlo, let MH 17, okamžitě se na Twitteru objevily zprávy o tom, kdo ho sestřelil. Ukrajinci, Američané, Ukrajinci a Američané, další… Nebylo to mířeno na Ukrajince, ale na uživatele Twitteru po celém světě. Bylo pak těžké zjistit, co je pravda. Rusové a ruský prezident Vladimir Putin se snaží vyvolat dojem, že objektivní pravda neexistuje.

David Patrikarakos
Britský novinář a publicista, píše například pro Financial Times nebo The Wall Street Journal či server Politico. V roce 2016 vydal knihu Válka ve 140 znacích o tom, jak sociální sítě ovlivňují moderní konflikty. V Praze byl jako host filmového festivalu Jeden svět pořádaném organizací Člověk v tísni.

Podobně se chová americký prezident Donald Tump i když Trump je na rozdíl od autokrata Putina stále zvoleným zástupcem největší demokracie na světě. Oba se ale snaží nikoliv lhát či mlžit, ale vyvolat dojem, že objektivní pravda není. Trumpova poradkyně třeba tvrdila, že na Trumpově inauguraci bylo více lidí než na Obamově, i když fotografie ukázaly, že tomu tak nebylo. A ona na to řekla, že nabízí alternativní fakta. Něco takového je velmi nebezpečné. Jak napsal váš spisovatel Milan Kundera, totalita je to, že veřejně tvrdíte, že to, co vidíte, není, nebo je něco.

Jaký je tedy podle vás vliv sociálních médií v západní společnosti? Často se mluví o tom, že rozšiřují falešné zprávy, fake news, nepravdivou propagandu, že rozdělují, balkanizují společnost.

Pokud jde o falešné zprávy a propagandu je jejich vliv značný. Vláda USA, nejsilnější země na zemi, to vidí jako tak významné, že americký Kongres si pozval na slyšení představitele největších společností, které provozují sociální sítě a působí na internetu jako je Facebook, Google a Twitter. Vypovídali o ruské propagandě. Odhaduje se, že se ruské falešné zprávy a propaganda v roce 2016 v průběhu amerických prezidentských voleb dostaly k 126 milionům Američanů. To je skoro stejný počet lidí jako těch, co hlasovali ve volbách. Pochopitelně, i když zasáhnete reklamou a zprávami takový počet lidí, neznamená to, že všechny z nich ovlivníte. Ne každý to čte a věnuje tomu pozornost. Ale i kdyby se to povedlo u 0,1 procenta, je to stále docela dost lidí a jde o volby amerického prezidenta, nejmocnějšího muže planety. V současnosti je tendence přeceňovat sílu ruské propagandy. Ale má to vliv na politickou kulturu, každý se toho obává, každý o tom mluví, kdykoliv jsou v Evropě volby, lidé mluví o ruském vměšování.

A co rozdělení společnosti sociálními médii?

Pokud jde o rozdělení, balkanizaci společnosti, je to podobné jako se rčením, co bylo dříve, jestli slepice nebo vejce. Je dlouhá krize Západu, důležité instituce jsou ohroženy a procházejí krizí důvěryhodnosti. Od finančního sektoru, přes politiky, bezpečnostní složky až po média. Současně přišla velká technologická změna a změna v tom, jak dostáváme zprávy. Sociální sítě pak dělají věci horšími. Například pokud jsem proruský, budu dostávat ještě více proruského obsahu, proruských zpráv. Pokud budu proukrajinský, budu dostávat proukrajinský obsah. To je nebezpečné. Dříve bychom se oba dívali třeba na BBC a viděli ty samé věci. Realita by byla stejná a šlo by o ní diskutovat. Teď má každý jiné zprávy a jiná je tak podle nich i realita. Lidé se pak navzájem obviňují ze lži a nemohou spolu diskutovat. Společnosti provozující sociální sítě se nechtějí zbavit ani lidí, kteří šíří nenávistné projevy a mají falešné účty. Facebook může mít 200 milionů falešných účtů z více než dvou miliard všech účtů. Mohl by se těch 200 milionů zbavit, ale nechce.

Firmy jako Facebook či Twitter jsou určené k vydělávání peněz, což je naprosto v pořádku. Jde o byznys a jeho produktem, se kterým obchodují, jsme my, uživatelé. Proto se nás snaží držet on-line co nejdéle to jde a vytvářejí algoritmy, které nás krmí zprávami vyhovujícími našim předsudkům. Společnosti provozující sociální média tvrdí, že jsou platformami, kde spolu lidé komunikují. Ve skutečnosti to tak ale není, Facebook a Twitter jsou poskytovatelé obsahu, i když to popírají.

Co proti tomu můžeme dělat? Má být úkolem vlády v demokratických zemích nějak sociální sítě a informace na nich korigovat?

Firmy provozující sociální média jsou vybudovány na libertariánském modelu svobodného projevu. Je to správné. Nemohli byste provozovat Facebook nebo Twitter, pokud budete neustále cenzurovat projevy lidí na nich. Svoboda projevu je dobrá věc. Když máte svobodnou společnost, musíte mít svobodu projevu. Neplatí to ovšem, pokud vyzýváte násilí. Firmy provozující sociální sítě tvrdí, že se snaží identifikovat násilníky a extrémisty. Tahle samocenzura nefunguje. Neviděl jsem žádnou skutečnou změnu na Facebooku či Twitteru od té doby, co ohlásily, že se tím zabývají. Musíme se tedy posunout na úroveň tvorby zákonů a změnit to.

Technologické společnosti by samozřejmě neměly být obviňovány ze všeho, ale mají momentálně velkou moc, jakou nikdo před nimi neměl. Větší než měly velké giganty jako ropná společnost ExxonMobile nebo další. Mohou sledovat, co si lidé myslí a to dřív nikdo nemohl. Dokonce i vlády mají dnes problémy se s těmito společnostmi dohodnout. Mají tedy také velkou odpovědnost a je třeba regulace. A ano, vlády potřebují síť lidí, kteří budou bránit falešné propagandě. Dobře to dělá například organizace Bellingcat, která ověřuje informace a předkládá důkazy o tom, co je pravda. Krok za krokem, doplněné videi, mapami, údaji. Když to ukážete lidem, je to působivé. Efektivnější, než jen říci, že je to lež. Říci jen, že něco je lež, i když je to lež, příliš nefunguje.

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818