Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka zpravodajských služeb. Britové zuří kvůli úniku informací z Manchesteru, s Američany končí

Válka zpravodajských služeb. Britové zuří kvůli úniku informací z Manchesteru, s Američany končí

Brutální zpravodajský únik, který vyvolal diplomatickou roztržku mezi USA a Velkou Británii. Takový dopad mělo zveřejnění detailních fotografií z místa pondělního bombového útoku v Manchesteru, jako natruc britským úřadům. Britská policie v reakci na únik informací přestala s Američany sdílet informace z vyšetřování. „Jsme naštvaní. Takové jednání je naprosto neakceptovatelné,“ zní ostře z britského ministerstva zahraničních věcí. 

Britové věří, že za únik fotografií jsou zodpovědné zpravodajci USA, informoval deník Guardian. Aféra s fotkami přichází jen chvíli poté, co Američané v úterý domácím novinářům poskytli ke zveřejnění jméno útočícího teroristy - Salmana Abediho. Britové přitom jeho jméno v té době stále ještě tajili jako citlivou informaci. „Jakmile je to jméno prozrazeno, ostatní z jeho buňky udělají jednu ze dvou věcí – buď se pokusí schovat či utéct, a nebo nadělat co nejvíce škody dokud ještě mají možnost,“ komentoval únik informací americký kongresman Michael McCaul. Britové své informace z vyšetřování s Američany sdíleli v rámci spolupráce zpravodajských služeb, zpravodajský server BBC nicméně ve čtvrtek ráno oznámil, že království kvůli únikům svou spolupráci s Američany omezilo.  

„Štve nás to. Takové jednání je naprosto neakceptovatelné. Fotografie uniklé skrze americký systém budou dalším zdrojem stresu pro oběti, jejich rodiny i širší veřejnost. Záležitost se projednává na všech úrovních americko-britských vztahů,“ uvedl pro Fox News pracovník britského ministerstva zahraničních věcí, který si nepřál být jmenován.

Na adresu svých spojenců za velkou louží se nečekaně ostře vyjádřila i britská ministryně vnitra Amber Ruddová. „Britská policie dala velmi jasně najevo, že chce kontrolovat zveřejňované informace tak, aby nedošlo k porušení integrity vyšetřování. Je proto rozčilující, že ty fotografie byly zveřejněny jinými zdroji. To se již nesmí opakovat,“ čílila se Ruddová.

Fotografie zveřejněné v New York Times zachycují zbytky batohu, který byl použitý pro transport bomby a detonátor. Komentátoři z fotografií uvozují, že použitá bomba byla poměrně sofistikovaná a její sestrojení rozhodně nebylo triviální záležitostí. K výrobě byla použitá velmi silná trhavina a kovové šrapnely, které byly uzavřeny v tenké kovové plechovce. Ta byla poté na místo činu přenesena v modrém batohu značky Karrimor.

Vyšetřovatelé se podle serveru Guardian domnívají, že útočníci mohli bombu odpálit více způsoby – pomocí manuálního spínače nebo skrze radiový signál. Rovněž se domnívají, že útočník držel detonátor ve své levé ruce.

Pondělní bombový úrok na koncert Ariany Grande v britském Manchesteru si zatím vyžádal život 22 lidí, desítky dalších při něm byly zraněny. V souvislosti s útokem byl v úterý zadržen útočníkův starší Ismail, ve středu pak bezpečnostní jednotky zatkly pět mužů a jednu ženu, která byla ale záhy propuštěna na svobodu. Ve čtvrtek ráno policie oznámila další dvě zatčení.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1