Vánoce v KLDR: Jsou falešné i tajné, za návštěvu kostela místním hrozí poprava | info.cz

Články odjinud

Vánoce v KLDR: Jsou falešné i tajné, za návštěvu kostela místním hrozí poprava

Na první pohled by se zdálo, že si Vánoce našly cestu i do uzavřeného severokorejského režimu. Režim hlásá, že je lidé mohou slavit v kostelech, zpívat koledy s církevním sborem. Ulice Pchjongjangu jsou v tuto dobu vánočně vyzdobené a pro část Severokorejců je postaven i obří vánoční stromeček. Není však všechno zlato, co se třpytí. Při bližším pohledu jsou totiž Vánoce v KLDR stejně falešné, jako legitimita tamního režimu. Kostely jsou totiž Potěmkinovy vesnice připravené výhradně pro zahraniční turisty, vánoční výzdoba v hlavním městě visí po celý rok a onen obří vánoční stromeček je ve skutečnosti vánočně vyzdobená obří věž, kterou staví na své části hranice Jihokorejci. Běžným Severokorejcům hrozí za slavení Vánoc smrt. 

Dynastie Kimů změnila Severní Koreu k nepoznání. Zatímco před 60 lety byla severní část ostrova enklávou křesťanů a Pchjongjangu se přezdívalo Jeruzalém východu, nyní režim napíná všechny síly, aby pojem Vánoc i křesťanství z myslí Severokorejců vymýtil. Místo narození Ježíše Krista se tak v KLDR 24. prosince slaví narození babičky současného vůdce Kim Čong-una.

„V Severní Koreji nejsou žádné Vánoce, nevěděl jsem, co ten termín znamená,“ říká pro server Independent Kang Jimin, kterému se z KLDR podařilo jako dvacetiletému mladíkovi před deseti lety utéct. „Lidé tam nevědí, kdo to Ježíš Kristus byl. Nevědí, kdo byl Bůh. Jedinými bohy jsou pro ně členové Kimovy rodiny,“ dodává Kang.

Přesto však v zemi existují křesťanské kostely, stejně jako buddhistické chrámy nebo modlitebny. Jde však jen o pozlátko, o severokorejskou verzi Potěmkinových vesnic, speciálně vytvořených pro potřeby turistů a domácí propagandy. Místní do kostelů přístup nemají.

„Většina normálních lidí tam jít nemůže,“ potvrzuje Kang. „Ta zařízení jsou velmi kontrolovaná a jsou určena jen pro návštěvníky země. Stojí jen proto, aby pokud se někdo zeptá, zda má KLDR kostely, tak aby režim mohl odpovědět ´Samozřejmě, že máme kostely, jsme přeci svobodná země´ a vezme je tam na dobře zorganizovanou prohlídku,“ dodává Kang.

Jeden Američan, který severokorejský kostel navštívil, jej popsal jako od základů falešný. „Návštěvníci sice zpívali křesťanské písně, ale bylo to až moc perfektní. Zněli, jakoby tam chodili a cvičili každý den,“ říká pro server Independent.

Podobné je to v Severní Koreji i s dalšími atributy svátků. Vánoční stromečky a slavnostní světla je sice možné v Pchjongjangu, městě severokorejské elity, na konci roku najít, jenže tam jsou i v jakoukoliv jinou část roku. A obří vánoční stromeček, který mohou spatřit Severokorejci na jihu, zase leží v Jižní Koreji, a jde o více než třicetimetrovou věž nasvícenou tak, aby vypadala jako symbol Vánoc.

I přesto však v KLDR žijí křesťané, kteří Vánoce slaví. Jen nemohou dávat najevo své vyznání režimu na očích. Svou víru praktikují tajně, po malých skupinách, nejčastěji v domovech.

„Je velmi pravděpodobné, že v Severní Koreji jsou skupiny lidí, kteří o Vánocích vědí a za zavřenými dveřmi je slaví. Nicméně jde o oslavy v přísném utajení, nejsou žádné vánoční stromečky, ani dárky. Jen modlitby,“ říká Michael Glendinning, ředitel londýnské charitativní organizace Connect North Korea, která se snaží Severokorejce propojovat se světem.

Utajení je na místě, režim totiž vůči těm, kteří jeho nařízení obcházejí, nemá slitování. V tom lepším případě končí v pracovním táboře, v tom horším na popravišti. „Slyšel jsem o rodině, která věřila v Boha a tajná policie je chytla. Teď jsou všichni mrtví – zabili i jejich desetiletého a sedmiletého syna,“ popisuje krutost režimu vůči křesťanům Kang.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud