Ve Finsku hrozí teroristický útok. Kontrarozvědka bezprostředně zvýšila stupeň ohrožení | info.cz

Články odjinud

Ve Finsku hrozí teroristický útok. Kontrarozvědka bezprostředně zvýšila stupeň ohrožení

Finská bezpečnostní služba SUPO dnes zvýšila stupeň ohrožení terorismem. Podle agentury Reuters uvedla, že ví o závažnějších hrozbách spojených s terorismem v zemi. Dosavadní stav nízkého ohrožení změnila kontrarozvědka SUPO na zvýšený.

„Nejvýznamnější teroristické hrozby ve Finsku stále představují jednotlivci či malé skupiny motivované islamistickou propagandou anebo teroristické organizace, které je podněcují," konstatuje SUPO v prohlášení.

Podle dosavadního hodnocení hrozby, které bylo vydáno v listopadu 2015, byla pravděpodobnost útoků teroristických organizací na území Finska nízká. Nyní byl stupeň rizika změněn na zvýšený, tedy stupeň číslo dva na čtyřstupňové škále.

Úřady uvedly, že podrobně sledují asi 350 jedinců, což je o 80 procent více než v roce 2012. "Zájem o Finsko ze strany muslimských radikálů je vyšší. Finsko je považováno za jednu ze západních zemí, které tvoří koalici proti teroristické organizaci Islámský stát. Islamisté svou propagandu šíří i ve finštině a míří ji i proti Finsku.. Tato propaganda vyzývá k útokům ve Finsku," píše SUPO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud