Ve Francii protestovalo přes sto tisíc lidí. Násilnosti police zvládla, zadržela přes tisíc demonstrantů | info.cz

Články odjinud

Ve Francii protestovalo přes sto tisíc lidí. Násilnosti police zvládla, zadržela přes tisíc demonstrantů

V průběhu čtvrtého dne protesů hnutí "žlutých vest" ve Francii vyšlo do ulic 125 tisíc lidí. Police použila slzný plyn a vodní děla. Zraněno bylo 118 protestujícíh a 17 politicistů. Počet lidí v ulicíh ale oproti předchozím dnům klesl. Protesty se ale přelily do sousední Belgie, kde demonstranté ničili obchody a auta.

."V okamžiku, kdy k vám mluvím, je situace pod kontrolou," řekl v sobotu večer francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Policii se podařilo očekávané násilnosti zvládnout a obnovit pořádek. Francouzský premiér Édouard Philippe vyzval ke klidu, dialogu a národní jednotě. Francouzský prezident Emmanuel Macron, proti kterému jsou protesty především namířeny, se k situaci vyjádří až příští týden. Macron váhá s ústupky a často o sobě tvrdí, že nejlépe se mu pracuje pod tlakem a za mimořádných situací.

Zranění dnes při protestech utrpělo 118 protestujících a 17 policistů. Policie podle ministra vnitra zadržela celkem 1358 osob, z nichž 974 poslala do vazby. Naprostá většina - 920 lidí - byla zadržena v Paříži, kde v cele předběžného zadržení skončilo 619 osob. Kromě Paříže byla situace během dne napjatá například i v Marseille, Bordeaux, Lyonu, Grenoblu či Nantes, odkud hlásí jednoho těžce zraněného. Demonstranté na několika místech zaútočili na obchody, zapalovali auta a pokusili se postavit barikády. Podobné, byť výrazně menší demonstrace proběhli i v sousední Belgii. Policie tam zadržela 400 lidí. Protestovalo se i v Nizozemsku.

Podle bilance, kterou zveřejnil francouzský ministr vinitra, se dnešních protestů po celé Francii zúčastnilo 125.000 lidí. Před týdnem jich bylo 136.000, před dvěma týdny 160.000 a před třemi týdny, kdy demonstrace takzvaných žlutých vest začaly, 287.000. Francouzská novinářka Aline Leclercová z listu Le Monde na sociální síti Twitter uvedla, že protestujících je méně než v předchozích dnech a že nyní šlo převážně o muže mezi 20 a 40 lety. Staří lidé a ženy zůstali doma v obavách před rozsáhlými násilnostmi, před kterými varovala i policie.

Hnutí "žlutých vest" protestuje proti daním, za vyšší příjmy a všeobecně proti vládě. Je často označováno jak za živelné hnutí, které reprezentuje obavy především střední třídy a jejich nedůvěru vůči politikům, kteří údajně nehájí její zájmy. Paradoxně ale prostestuje zejména proti současnému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který se sám vyhraňuje proti tradičním politikům a jeho politické hnutí La République en marche je podle některých politologů antisystémové.

Zejména v Paříži panovala mimořádná bezpečnostní opatření, protože se policie snaží zabránit tomu, aby se opakovaly násilnosti z minulého víkendu. Po nich zůstalo 130 lidí zraněných, 400 zadržených a značné materiální škody. Po celé zemi bylo mimořádně nasezno okolo 90 tisíc policistů, z toho osm tisíc v Paříži. Za to, že se jim podařilo zabránit větším materiálním škodám, jim v sobotu večer poděkoval francouzský premiér Édouard Philippe.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud