Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Španělsku přituhuje. Katalánský premiér neuznal sesazení, v ulicích se čekají demonstrace

Ve Španělsku přituhuje. Katalánský premiér neuznal sesazení, v ulicích se čekají demonstrace

Katalánský premiér Carles Puigdemont neuznal sesazení své vlády a oficiální předání vedení do rukou Madridu, ke kterému došlo včera v reakci na vyhlášení nezávislosti nejbohatšího španělského regionu. Podle španělských médií Puigdemont vyzval Katalánce, aby se nevzdávali a za samostatné Katalánsko i nadále bojovali nenásilnými prostředky. Odpoledne se očekávají protesty v Barceloně, hlavním městě regionu, a dalších městech.

Za „záměrnou agresi“ odznačil katalánský premiér Carles Puigdemont převzetí moci nad Katalánskem madridskou vládou, které včera oznámil španělský premiér Mariano Rajoy. K tomu došlo poté, co katalánský parlament o den dříve schválil rezoluci o nezávislosti. Puigdemont se podle španělských médií odmítl vzdát a vyzval Katalánce, aby se bránili, ale vyhnuli se při tom násilí.

V živé paměti jsou ještě obrázky a videa, na nichž španělská policie zasahuje proti Kataláncům, kteří se vypravili hlasovat v referendu o nezávislosti regionu. Lidové hlasování proběhlo na začátku října a 41 % lidí se v něm vyslovilo pro nezávislost.

Demonstrace se očekávají i dnes odpoledne a mělo by k nim dojít především v hlavním městě Katalánska, Barceloně. Tam se lidé seskupovali už včera a v pátek. Protesty proběhly také v hlavním městě Madridu, kde se ale shromáždili lidé demonstrující za jednotu Španělsku. Provolávali při tom hesla namířená proti katalánskému premiérovi, například „Puigdemont do vězení!“.

Rozdělené v pohledu na katalánskou nezávislosti není pouze Španělsko, ale i samotné Katalánsko. Z průzkumu, který v sobotu zveřejnil španělský deník El Pais, vyplývá, že v Katalánsku je více lidí (52 %), kteří podporují rozpuštění regionálního parlamentu a vyhlášení předčasných voleb, než těch, co s tím nesouhlasí (43 %).

Jak už včera psalo INFO.CZ, odhadnout další vývoj není lehké. Pozorovatelé se však vesměs shodují, že bezprecedentní krok vlády v Madridu může posílit tábor zastánců katalánské nezávislosti. Největší obavy panují ohledně toho, jak bude španělská vláda prosazovat svá opatření a zda bude schopná se vyhnout násilí. V ulicích katalánských měst navíc operuje i katalánská policie. Střety mezi oběma složkami mohou podle některých komentátorů nahrávat katalánské straně, která tak může získat body u světového veřejného mínění a zároveň posílit svou pozici vůči Madridu.

Španělský premiér Rajoy včera oficiálně nezbavil funkce pouze katalánského premiéra a členy jeho vlády, ale i další katalánské činitele, včetně nejvyšších šéfů místní policie. Většinu kompetencí katalánského premiéra má nyní místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová, další ministři španělské vlády převezmou funkce jednotlivých katalánských ministrů. K nejsledovanějším bude patřit ministerstvo vnitra, pod nějž spadá katalánská policie a které převzal španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Ten bude mít také na starost organizaci předčasných regionálních voleb v Katalánsku, které se budou konat 21. prosince.

Pokud se sesazený katalánský premiér Puigdemont a jeho ministři odmítnou rozhodnutí Madridu podřídit, hrozí jim obvinění z dalších trestných činů. Už nyní španělská generální prokuratura oznámila, že příští týden zahájí kvůli rezoluci o nezávislosti stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou lze uložit trest až 30 let vězení.

Zatím se také neví, jak katalánská regionální policie zareaguje na příkaz vystěhovat Puigdemonta a jeho vládu z úřadů. Podle agentury Reuters, která má přístup k interním instrukcím, byl vydán pokyn, aby se policisté chovali neutrálně a nepodpořili žádnou stranu.

Katalánsko získalo autonomní status v roce 1979. Díky němu mělo vlastní parlament, vládu, policii a média. Mělo silné pravomoci například v oblasti kultury, ochrany životního prostředí, veřejných komunikací, dopravy nebo zajišťování veřejné bezpečnosti. Zahraniční politika, ozbrojené síly a fiskální politika zůstávaly v rukou španělské vlády.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744