Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Španělsku zatkli ruského hackera. Údajně stvořil virus, který ovlivnil americké volby

Ve Španělsku zatkli ruského hackera. Údajně stvořil virus, který ovlivnil americké volby

Na letišti v Barceloně zatkla španělská policie ruského informatika Piotra Levačova. Podle informací, které poskytla médiím manželka zadrženého, k tomu došlo v souvislosti s vyšetřováním možného ovlivnění amerických prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa ze strany Ruské federace.

Jak sdělil tisku mluvčí španělské policie, informatika Piotra Levačova zadržely ozbrojené složky na základě mezinárodního zatykače. Německý deník Die Zeit uvádí, že manželka údajného hackera Maria Levačovová tvrdí, že úřady jejímu muži kladou za vinu ovlivnění amerických prezidentských voleb ve prospěch republikánského kandidáta.

Levačovové prý vyšetřovatelé sdělili, že „virus, který údajně vytvořil můj manžel,“ je za konečnými volebními výsledky, které vynesly do Bílého domu Donalda Trumpa, jak uvádí Die Zeit s odvoláním na rozhovor choti zadrženého pro Russia Today. Španělská policie ani ruský konzulát tyto zvěsti dosud nepotvrdili.

Americké tajné služby viní Rusko ze zmanipulování loňských prezidentských voleb v zemi ve prospěch Donalda Trumpa. Oproti tomu Ruská federace jakékoliv nařčení v tomto smyslu odmítá. Evropská unie pak neskrývá obavy z možného zapojení ruských hackerů do některých z voleb, které se uskuteční v letošním roce v Evropě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1